لباس کوهنوردی

معرفی لباس مناسب کوهنوردی در تمام فصول!

شاید لباس مناسب کوهنوردی بیشتر از سایر موارد دیگر تجهیزات این رشته ورزشی برای کوهنوردان اهمیت داشته باشد. اینکه چه نوع لباسی با توجه به شرایط بپوشیم، از چه ترکیباتی استفاده کنیم یا اصلا چه از چه رنگ ست لباس را باید تن­‌مان کنیم، همه­‌ی این‌ها سوالاتی است که قبل از کوهنوردی اول شما به آن در این مقاله از سایت کوه بیست پاسخ خواهیم داد.

لایه بندی لباس مناسب کوهنوردی

به طور کلی ما در مبحث کوهنوردی سه لایه داریم که به آن اشاره می­‌کنیم. هرچند که از دید کلی فرقی بین لباس پوشیدن عادی ما در فصل زمستان با لباس پوشیدن‌مان در کوهنوردی وجود ندارد، در این مطلب به تفکیک این مورد می‌­پردازیم.

لایه اول

لباس زیر تشکیل دهنده لایه زیرین است و همان کارکرد عرق گیر را دارد. معمولا لباس زیر کوهنوردان باید بسیار تنگ باشند تا مانع شرش آن روی بدن شوند؛ در واقع جذب کردن عرق به داخل خود کار عرق‌گیر است و رطوبت را از بدن می‌­گیرد. خشک شدن آسان هم یکی دیگر از خصوصیات لایه حرارتی یا زیرین، لباس کوهنوردی است.

لایه وسطی

لباس‌­های عادی در لایه میانی پوشاک مناسب کوهنوردی قرار می­‌گیرد. تیشرت و شلوار زیر لایه نهایی یا لایه رویی قرار می‌­گیرند. یک نوع لایه روی لایه وسطی می‌­آید که ضدآب است.

لایه رویی

لباس‌­های سنگین یا انواع کاپشن کوه نوردی را شامل می­‌شود. لایه سوم زمانی اهمیت پیدا می‌­کند که بخواهیم رنگ‌بندی مناسب را برای لباس مناسب کوهنوردی انتخاب کنیم.

مهم­ترین نکات لایه‌­بندی لباس مناسب کوهنوردی

خرید گران با هوشمندانه انتخاب کردن هیچ سنخیتی با هم ندارند. خرید لایه­‌های لباس مناسب کوهنوردی بانوان و آقایان باید به شکلی هوشمندانه انجام بپذیرد و بیشتر مطابق با شرایط مقصد انتخاب شوند.

بخش پایین تنه

سخت بودن تعویض لباس در ارتفاعات و نقاط دور در کوهنوردی، جنگل‌نوردی یا طبيعت گردي، بخصوص در قسمت پایین تنه می­‌تواند کار را برای صعود سخت کند. حتما برای برنامه‌­های خود از شلوار بنددار برای پوشش پایین تنه خود استفاده کنید؛ دلیل این انتخاب می‌­تواند سهولت در رفع حاجت یا تعویض پوشش پایین تنه، باشد.

سوراخ حرارتی موجود در لباس مناسب کوهنوردی

نکته جالب این است که حدود ۵۰ درصد گرمای موجود در بدن شما از طریق سر و گردن هدر می­رود. از طرفی این هدر رفتن می‌­تواند کارساز باشد و زمانی که گرمتان شد فقط کلاه خود را بردارید.

انواع زیپ در پوشاک کوهنوردی

زیپ­ها همانقدر که در درجه‌بندی سایز لباس به شما کمک می‌­کنند، همانقدر هم در مدیریت کردن دمای بدن می­۲توانند کارساز باشند. در صورت سرد شدن زیپ خود را کامل بالا بکشید و برعکس در صورت گرم شدن زیپ خود را پایین بکشید.

لباس مناسب کوهنوردی در هر فصل

همانطور که می‌­دانید کوهنوردی ورزش یک فصل یا دو فصل نیست و تمام طول سال می‌­شود کوهنوردی کرد. این بین تنها تفاوت را انتخاب لباس مناسب برای کوهنوردی و سایر تجهیزات رقم می­‌زند. در این بخش می­‌خواهیم از اهمیت انتخاب ست لباس کوهنوردی زنانه یا مردانه در فصول مختلف بگوییم.

لباس مناسب کوهنوردی در فصل بهار

در ابتدا باید گفت اصلا نیازی به پوتین زمستانی نیست. همانقدر که کوهنوردی در زمستان بدلیل سرما سخت است، همانقدرهم در بهار بخاطر متعادل بودن هوا، کوهنوردی آسان و لذت بخش است. در این فصل ست لباس مناسب کوهنوردی شما باید گشاد و تا حد زیادی نخی باشد تا هوا را در بدن شما جریان بدهد. دارا بودن کلاه و دستکش نازک برای فرار از دست حشرات موذی هم توصیه­ای مهم تلقی می­‌شود.

لباس مناسب کوهنوردی در فصل تابستان

لباس کوهنوردی تابستانه باید از جنس نخ باشند و نازک و همراه با شلوارک باشد که این موارد بهترین گزینه‌­ها برای لباس مناسب کوهنوردی در تابستان است. برای جلوگیری از هرگونه آسیب به شما از طرف اشعه­‌های مضر و نور آفتاب، داشتن عینک و همراه آن کلاه نقاب­دار و همچنین استفاده از کرم ضد آفتاب مهم­ترین نکاتی هستند که باید به آن رعایت کنید.

لباس مناسب کوهنوردی در فصل پاییز

استفاده از لباس کوهنوردی زنانه بلند و همینطور مردانه بلند بهترین لباس مناسب کوهنوردی در فصل پاییز است. استفاده از لباس­های ضد آب و بادگیر نه لباس گرم کوهنوردی برای در امان نگه داشتن شما از شر هوای سخت این فصل بسیار مهم است.

لباس مناسب کوهنوردی در فصل زمستان

حفاظت از بدن شما در مقابل سرمای وحشتناک کاری است که لباس مناسب کوهنوردی در فصل زمستان انجام می‌­دهد. پوشش لایه بیرونی شما بیشتر باید از جنس پشم شیشه باشد و ضد آب بودن لباس شما از نکات ریزی است که دانستن و رعایت کردنش بسیار به نفع شما خواهد بود. البته لایه‌­های لباس کوهپیمایی در فصل زمستان را می­‌شود با توجه به شرایط کم یا زیاد کرد.

اجزا پوشاک کوهنوردی

تنوع در دسته محصولات لباس کوه زنانه و مردانه بسیار بالاست و شما قبل از سفر و شروع صعودتان می­توانید میان انبوهی از پیشنهاد و انتخاب را پیش روی خود ببینید. در اینجا به چند مورد از این اجزا اشاره خواهیم کرد.

اجزا لباس کوهنوردی

عرق گیر

همانطور که بالاتر هم یاد شد زیرپیراهنی­‌­­ها معمولا بسیار تنگ هستند زیرا باید سریعا عرق را جذب خود کنند؛ همچنین زیرپوش بالاتنه هرچقدر بلندتر باشد بهتر است. الیاف این نوع پوشش پلی پروپیلن است.

پیراهن­های کوهنوردی

بلند و راحت بودن این مدل پوشش موجب تنفس آزاد برای کوهنورد می‌­شود. برای لباس کوهنوردی تابستانی زنانه و مردانه همانطور که توصیه هم شد حتما از جنس نخ استفاده کنید.

کت گرم کوهنوردی

قطعا یکی از ضروری­ترین­ها میان انواع لباس مناسب کوهنوردی کت گرم  کوه­نوردی است. لباس گرم مخصوص کوهنوردی از جنس کاپشن و کت معمولا دارای کلاهی است که تمام منافذ بدن اعم از سر و گردن را می‌پوشاند. استفاده از الیاف پر قو، پولار و پلی استر در جنس این نوع پوشش بسیار معمول است.

دستکش

گرم کردن انگشتان سخت­ترین کار برای کوهنوردان است چرا که همیشه جریان انتقال خون از نک انگشتان دست به سایر نقاط است و نه برعکس بنابراین سخت­‌ترین نقطه بدن برای گرم کردن انگشتان هستند. الیاف مناسب یک دستکش که در صورت حتی خیس شدن هم باز گرما را در دست نگه دارد یا در واقع ضد آب باشد، این مورد یکی از مهم­ترین فاکتورهای این دسته از محصولات و تجهيزات كوهنوردي هستند.

جوراب

طبیعتا گرم کردن پاها یکی از مهم­ترین وظایف جوراب­‌ها است. پوشیدن دو جفت جوراب یکی از جنس طبیعی و دیگری از جنس الیاف مصنوعی، از عادات کوهنوردان می­‌باشد.

گتر

بعضی اوقات کوهنوردان که پاهایشان داخل آب یا گل می‌­رود به سرعت آب وارد کفش‌شان شده و پای آنها را خیس می­‌کند. گتر به ته کفش بسه می‌­شود و محفظه‌­های ورودی هرنوع مایعات را می‌­گیرد. تضمین خشکی پا کاری است که گتر باید به آن پایبند باشد.

کلاه

کلاه گذاشتن یا برداشتن آن روی دمای داخل بدن انسان بسیار تاثیر می­‌گذارد و همین امر باعث شده تا انتخاب کلاه بسیار برای کوهنوردان حیاتی و تعیین کننده باشد. کلاه­ای مدل طوفان که تمام منافظ سر و گردن را می‌­پوشاند بهترین گزینه کوهنوردان برای انتخاب کلاه در ست لباس مناسب کوهنوردی خود است.

شلوار نوع بارانی

این نوع شلوار همانطور که از نامش پیداست مخصوص آب و هوای مرطوب و بارانی است و در واقع ضد آب و رطوبت هم هست. بدلیل استفاده از گترها استفاده از این مدل زیاد میان وسایل و لباس­های کوهنوردان رایج نیست. زیپ سرتاسری یکی از آپشن­های این نوع شلوار است تا به شما برای راحت­تر درآوردنش از پا کمک کند.

گرمکن زیر شلوار

داشتن آزادی عمل برای بدن وقتی شما زیر شلوارتان یک گرمکن جذب پوشیده‌­اید تا عرق را جذب خود کند، یک نکته بسیار ریز است که کوهنوردان در طی انتخاب لباس کوهنوردی خود باید به آن توجه کنند. زیرپوش شلوار از نوع پشمی در ارتفاعات و برنامه­‌های چند روزه از مهمترین انتخاب­های کوهنورد می‌­باشد.

بهترین جنس لباس مناسب کوهنوردی بانوان و آقایان

معمولا مناسب­‌ترین جنس و پارچه برای هر نوع لباسی، الیافی است که هوای آزاد را به داخل لباس راه بدهد تا جریان داشته باشند. در اینجا به چند مورد از این الیاف­ها اشاره خواهیم کرد تا مزایا و معایب هرکدام را بررسی کنیم.

جنس لباس کوهنوردی

الیاف نوع طبیعی

قدیمی‌­ترین نوع الیاف میان کوهنوردان الیاف طبیعی هستند. پنبه یا همان کتان، پشم و پر از مهم­ترین­های این لیست‌­اند. جذب بالاترین میزان رطوبت و همیشه خشک ماندن از ویژگی­های این نوع الیاف هستند. تهویه و خنکی مناسب در هوای گرم دلیلی است که بیشتر کوهنوردان سراغ آنها می‌­روند برای انتخاب لباس مناسب کوهنوردی خود به آن دقت می‌کنند.

الیاف نوع طبیعی

جایگزین این روزهای الیاف طبیعی، الیاف مصنوعی هستند. معمولا دیگر کوهنوردان برای خرید لباس مناسب کوهنوردی خود سراغ الیاف طبیعی نمی‌­روند و بدلیل وجود امکاناتی نظیر چند منظوره بودن، مقاوم در برابر باد و ضد آب بودن و البته دوام بالاتر این نوع الیاف میان کوهنوردان بسیار محبوب است.

چند نکته حیاتی برای انتخاب لباس مناسب کوهنوردی

به چند نکته که هر کوهنوردی مخصوصا کوهنوردان نوپا باید به آن واقف باشند، توجه کنید.

نکات مهم لباس کوهنوردی

بر اساس نیاز خود بخرید

بر اساس نظریه اقتضایی هر چیزی در جهان بستگی دارد و انتخاب لباس مناسب کوهنوردی هم از این قضیه مستثنی نیست. ممکن است انتخاب لباس فردی گرمایی با فردی سرمایی متفاوت باشد یا اصلا سلیقه یک نفر کاپشن معمولی را بپسندد و یک نفر دیگر مانتو كوهنوردي را مورد علاقه خود ببیند؛ پس در نتیجه به سلیقه خود، به شرایط جسمانی خود و همچنین به پیش بینی­های آب و هوایی مسیر صعود توجه کنید.

به سیستم یک لباس توجه کنید

معمولا لباس‌­های کوهنوردی مانند یک دستگاه دیجیتال دارای بروشور و یا دفترچه نحوه استفاده دارند. اینکه هنگام خیس شدن چه کنیم تا لباس مناسب کوهنوردی خشک شود یا اینکه آن لباس چندمنظوره است را داخل دفترچه راهنما نوشته شده است؛ تنها نکته حائز اهمیت این است که شما آن دفترچه را دور نیاندازید.

شستن لباس

هر بار که به کوهنوردی می‌­روید و بر می­‌گردید لباس‌­های خود را داخل ماشین لباس شویی نیاندازید زیرا حرکت دورانی ماشین لباس­شویی باعث خرابی الیاف لباس می‌­شود.

کی بشوریم

اگر لباس شما بشدت در مسیر کثیف  و غیر قابل پوشیدن شد آن­ را شب وقتی عملیات کمپینگ را انجام دادید شسته و روی بندی کنار چادر آویزان کنید تا صبح خشک شوند. فراموش نکنید که آب داغ و مواد شوینده به الیاف لباس شما آسیب می‌­زنند و حتما از آب ولرم و شوینده‌­های متوسط استفاده کنید.

انواع لایه بیرونی لباس مناسب کوهنوردی

سوال اکثر کوهنوردان تازه ­کار این است که هنگام کوهنوردی چي بپوشم؟  خب جواب ساده­­ست. شما ابتدا شرایط آب و هوایی مقصد در روز صعود به همراه عادات بدن خود را در شرایط مختلف پیش­بینی می­‌کنید و بعد به سراغ خرید لباس گرم کوهنوردی موردنیاز خود می‌­روید. لباس كوهنوردي زنانه ، مردانه و بچگانه متعددی در بازار وجود دارند که شما می­‌توانید با مراجعه به فروشگاه‌­های معتبر خرید کنید.

لباس مردانه کوهنوردی

معمولا کاپشن و یا کت گرم یک انتخاب معقول برای آقایان می‌­باشد و در صورت نیاز گتر یا سایر تجهیزات به کمک رویه بیرونی لباس مناسب کوهنوردی می‌­آید. برای انتخاب بهترین ست لباس کوهنوردی مردانه به حتما این مقاله را با دقت بخوانید.

لباس زنانه کوهنوردی

لباس کوهنوردی زنانه تابستانه یا پاییزه و سایر فصول تشکیل شده از رویه‌­ی بلندی است که تقریبا تا زانو می­‌آید. انواع لباس کوهنوردی زنانه با مردانه فرق آنچنانی­‌ای ندارد و در کل همه­ی آنها لباس مناسب کوه نوردی و صخره نوردی و جنگل نوردي محسوب می‌­شوند.

حتما لباس مناسب کوهنوردی خود را با دقت انتخاب کنید

در مجموع و پایان بندی این متن باید بگوییم که خرید لباس کوهنوردی مردانه یا زنانه را دست کم نگیرید. ارزان یا گران، هرطور که می­خواهید خرید کنید مهم نیست باید هوشمندانه عمل کنید. حتما از بودن چند لباس زاپاس اما سبک در كوله پشتي  خود مطمئن شوید تا در نوک قله بین کار نمانید. همانطور که بارها هم اشاره کردیم یکی از مهمترین تجهیزات و وسايل كوهنوردي همین پوشاک و لباس کوهنوردی می­‌باشد. برای مشاوره بیشتر در این رابطه با ما از طریق سایت و صفحه اینستاگرام کوه بیست می‌توانید در ارتباط باشید.

انتخاب لباس کوهنوردی

سوالات متداول در مورد لباس مناسب کوهنوردی

در تابستان لباس مناسب کوهنوردی چیست؟

مناسب‌­ترین لباس برای کوهنوردی در تابستان که با گرمای خطرناکی هم می‌­تواند همراه باشد، لباس‌­هایی با رنگ روشن و پنبه‌­ای است. به همراه عینک آفتابی مانع آسیب رساندن به شما می‌شود زیرا در ارتفاعات اشعه­‌های مضر بسیار فراوان‌­اند.

در زمستان لباس مناسب کوهنوردی چیست؟

زیباترین فصل برای صعود همین فصل است. سرمای وحشتناک این فصل مخصوصا در قله‌­های مرتفع می­‌تواند جان هر جان­داری را به خطر بیاندازد اما نگران نباشید با استفاده از دستکش، کفش مناسب و سه لایه مناسب لباس می­‌توانید از لحاظ لباس مناسب کوهنوردی مجهز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا