تجهیزات کوهنوردیسلامت و ایمنیکوهنوردی

آشنایی با بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی

در یکی دیگر از مقالات مجله سایت فروشگاه کوهنوردی کوه بیست می‌خواهیم به آشنایی بیشتر و بهتر یکی از انواع کلاه کوهنوردی بپردازیم. در این مقاله می‌خواهیم با بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی یا نوع هملت آشنا شویم.

کلاه کوه نوردی چیست؟

كلاه آفتابي کوهنوردی را باید یکی از وسایل کوهنوردی دانست که یا برای محافظت از سر از خطرات موجود در کوه و یا برای تسهیل کوهنورد در باد و باران و آفتاب استفاده می‌شود. نوع اول کلاه ایمنی یا هملت و نوع دوم کلاه کوهنوردی معمولی نامیده می‌شود. در این مقاله قصد داریم در مورد هر دو مورد صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

کلاه ایمنی کوهنوردی یا کلاه هملت

حفاظت از سر و ایمنی این بخش از بدن در کوهنوردی از اهمیت بالایی برخوردار است، به ویژه برای آن دسته از کوه هایی که ریزش سنگ در آنجا به وفور رخ می‌دهد. حتی اگر سنگ کوچکی که از فاصله چند متری روی انسان بیفتد اگر به سر کوهنورد برخورد کند قطعا مشکلات جدی ایجاد می‌کند. اینجاست که به کلاه ایمنی نیاز خواهید داشت.

کلاه هلمت چیست

بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی یا کلاه ایمنی کوهنورد را در مقابل خطرات احتمالی مانند ریزش صخره های کوچک و بزرگ، ضربه خوردن در اثر افتادن یا تاب خوردن و برخورد سر با قسمتی از سنگ در هنگام بالا رفتن از کوه بیمه می‌کند. این مدل از کلاه کوهنوردی دارای استانداردهای صنعتی است و معمولا سازندگان بیشتر روی حفظ قسمت بالایی سر تمرکز می‌کنند و این کلاه را طراحی می‌کنند. دو نوع کلی از این مدل کلاه کوهنوردی را می‌توان نام برد:

بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی با پوسته سخت

این مدل دارای قیمت کمتر و طول عمر بیشتری است. نمای بیرونی از پلاستیک سخت ساخته شده است.

هلمت با پوسته نرم یا بدنه فومی

این مدل وزن کمتری دارد و با فوم یا یک لایه نازک پلی کربونات پوشیده شده است. این نوع از کلاه دارای وزن مناسب و جای تنفس خوب است و به همین دلیل هم محبوبیت زیادی در میان کوهنوردان دارد.

انتخاب انواع کلاه کوهنوردی بر اساس نوع صعود

واضح است که برای هر صعودی کوهنوردان نیازمند یک نوع به‌خصوصی از کلاه هملت یا کلاه ایمنی کوه نوردی هستند. در این بخش می‌خواهیم بر اساس هر نوع کوهنوردی یا سنگ نوردي به کوهنوردان بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی را معرفی کنیم.

برای صعود یا کوهنوردی

زمانی که درگیر حمل و جابجایی وسایل زیادی هستید و یا مجبور هستید برای مدت طولانی از بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی استفاده کنید، در این صورت وزن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. بنابراین کلاه های فومی نسبت به مدل های دیگر اولویت دارند.

یخ نوردی

 برای یخ نوردی به فضای زیادی روی بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی نیاز ندارید. زیرا به اندازه کافی سرد است که تنفس سر مهم نیست.

کوهنوردی یا صعود در هوای گرم

 در این شرایط وجود دریچه های تنفسی در کلاه مهم خواهد بود. بنابراین کلاه هایی با دریچه های تنفسی بیشتر مناسب هستند.

کلاه های کوهنوردی اندازه های مختلفی دارند. بنابراین، ابتدا باید کلاه را روی سر خود امتحان کنید. همچنین اگر قصد دارید از بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی در هوای سرد استفاده کنید، قبل از خرید کلاه حرارتی را امتحان کنید. سهولت نصب تسمه های کلاه ایمنی کوهنوردی را در نظر بگیرید. همچنین استحکام سگک را تست کنید و سپس خرید خود را انجام دهید.

ویژگی‌های انواع کلاه ایمنی کوهنوردی

کلاه‌های هملت یا ایمنی کوهنوردی به‌دلیل اهمیت بالای استفاده‌شان دارای ویژگی‌های متنوعی هستند. برای استفاده از آنها باید از این ویژگی‌ها مطلع بود.

ویژگی های کلاه ایمنی کوهنوردی
 • انواع فوم : EPP در مقابل EPS
 • انواع پوسته : ABS در مقابل پلی کربنات
 • حفاظت
 • راحتی و آسایش
 • اندازه و قابلیت تنظیم
 • کلاه ایمنی زنانه
 • تهویه
 • وزن
 • ماندگاری
 • سازگاری چراغ جلو
 • زمین مورد استفاده (زمینه های مربوط به کوهنوردی، اسکی، دوچرخه سواری یا کار در ارتفاع)
 • استاندارد

انواع فوم بهترین کلاه ایمنی EPS و EPP

به طور کلی، کوهنوردان چیز زیادی در مورد تفاوت فوم ها نمی‌دانند و با توجه به اینکه كلاه كاسكت کوهنوردی از قسمت مهمی از بدن محافظت می‌کند، پرداختن به جزئیات بیشتر در مورد تفاوت بین این دو ماده ارزشمند است.

EPS یا پلی استایرن انبساطی

پلی استایرن منبسط شده(EPS)  سالهاست که فوم ضربه‌گیر انتخابی در کلاه‌های کوهنوردی بوده است. این فوم بسیار سخت است و عملکرد جذب ضربه بسیار خوبی دارد. EPS در اثر ضربه فرو می‌ریزد و می‌شکند. در واقع، در برخی از مدل های سبک وزن EPS مانند Black Diamond Vapor و کلاه کوهنوردی پتزل Meteor، فوم EPS آنقدر حساس است که می‌تواند بر روی زمین بیفتد یا در اثر بار سنگین فرو بریزد. هنگامی که فوم EPS این بریدگی ها و ترک‌ها را نشان می‌دهد، یکپارچگی آن تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اگر می‌توانید ترک‌هایی را در داخل کلاه خود مشاهده کنید، زمان تعویض آن فرا رسیده است.

پلی استایرن انبساطی

پلی پروپیلن انبساطی یا EPP

پلی پروپیلن منبسط شده (EPP) برای جذب شوک بدون شکست طراحی شده است. این ماده در سپر خودروها استفاده می‌شود و دوام بیشتری نسبت به EPS دارد. هنوز از کلاه های ایمنی ساخته شده با فوم EPP را به ندرت می‌توان دید ( غیر از مدل‌های Petzl Sirocco و Mammut Wall Rider که استثنا هستند) اگرچه ما انتظار داریم که این در سال های آینده تغییر کند. EPP آنقدر موثر و بادوام است که نیازی به پوسته پلی کربنات یا ABS ندارد. Sirocco و Wall Rider هر دو با پوششی از پلی کربنات برای محافظت بیشتر طراحی شده اند تا ظاهر و احساس آنها را بهبود بخشد. مشکل اصلی این است که کلاه های EPP بسیار گران تر هستند، اما آنها مقاوم تر، بادوام تر و سبک تر هستند. اگر EPP در آینده به ماده خاصی برای کلاه کوهنوردی تبدیل نشود، شگفت زده خواهیم شد.

پوسته ABS .VS.  پلی کربنات

اکنون که مواد داخلی را پوشش داده‌ایم، باید نشان دهیم که از چه موادی برای حفظ آن استفاده شده است. ما به برخی از “کلاه های سخت” با پوسته های پلاستیکیABS، مانند Black Diamond Half Dome و CAMP   USA Armour  اشاره کرده ایم. پوسته های ABS میتوانند ضربه را جذب کنند و به خوبی از آن در برابر شکستگی محافظت کنند و از هر گزینه دیگری ارزان تر هستند. این پوسته‌ها عموماً ضخیم‌تر و بادوام‌تر از پوسته‌های پلی‌کربنات هستند و این وزن بیشتری را اضافه می‌کند (به همین دلیل است که ما این ماده را عمدتاً برای کوهنوردی ورزشی (مسیرهای کوتاه) توصیه می‌کنیم، نه برای دیواره‌های کوهنوردی (مسیرهای طولانی).

اما انتخاب کلاه ایمنی با پوسته پلی کربنات مانندPetzl Sirocco –  برای استفاده طولانی (مسیرهای طولانی) قطعا برای کاهش وزن مفید خواهد بود. گفته می‌شود که کلاه های سبک تر همیشه باید با دقت بیشتری استفاده شوند، زیرا ممکن است به راحتی بشکنند. برای کوهنوردان جدید که به دوام بیشتری برای کلاه خود نیاز دارند و بودجه کمتری دارند، کلاه ایمنی ABS مناسب خواهد بود.

وظیفه بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی

اگر کوهنوردان به دنبال راهنمای انواع کلاه صخره نوردي هستند می‌توانند با وظایف آنها در این مقاله آشنا شوند. وظایف یک کلاه ایمنی به حفاظت، آسایش و راحتی و…. ختم می‌شود. اگر قصد خرید بهترین تجهیزات کوهنوردی را دارید همین حالا سفارش خود را ثبت کنید.

محافظت

وظیفه اصلی کلاه ایمنی محافظت از سر در برابر سقوط سنگ، یخ، ابزار… و ضربه های غیرقابل پیش بینی در فعالیت های کوهنوردی و سنگنوردی است، فناوری هایی مانند TOP AND SIDE PROTECTION، MIPS و… در مدل های جدید برای ایمنی و ایمنی بیشتر ارائه شده است.

راحتی و آسایش

علاوه بر ایمنی، یکی از مهم ترین ویژگی های کلاه کوهنوردی راحتی است. اگر کلاه راحت نباشد، از آن استفاده نخواهید کرد و اگر آن را نپوشید، از شما محافظت نخواهد کرد. آسایش و راحتی حسی ذهنی است و بستگی زیادی به شکل جمجمه شما دارد. به عنوان مثال، بزرگترین انتقادی که در مورد پتزل سیروکو شنیده ایم این است که برای سرهای بزرگ مناسب نیست. مانند اکثر وسایل کوهنوردی، بهترین گزینه برای انتخاب کلاه ایمنی این است که قبل از خرید آن را امتحان کنید. ما تفاوت چندانی در راحتی بین شرکت‌های مختلف ندیده‌ایم، اما قطعاً تفاوت‌هایی بین مدل‌ها وجود دارد. بدون استثنا، کلاه سنگین تر راحتی کمتری را فراهم می‌کند و کلاه سبک تر بهتر است.

راحتی کلاه هلمت

قابلیت تنظیم سایز

بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی باید به راحتی بر روی سر قرار گیرد و هنگام حرکت سر خود حرکت نکند. برای راهنمایی، ما همیشه از کوچک‌ترین مشتریان خود می‌پرسیم که آیا بستنی دوست دارند یا خیر، و آنها را تشویق می‌کنیم که سرشان را تکان دهند. اگر کلاه به خوبی روی سر قرار می‌گیرد، وقتی علاقه خود را به بستنی نشان می‌دهند، نباید تکان بخورد. اگر کلاه بالا و پایین می‌رود یا پیشانی فرد مشخص است، پشت کلاه و بند گونه را تنظیم می‌کنیم. و اگر کلاه روی سر شناور باشد به این معنی است که اندازه آن خیلی کوچک است.

بندهای کناری کلاه باید زیر گوش قرار گیرد تا به گوش ساییده نشود.

اکثر مدل‌های کلاه‌های کوهنوردی در دو اندازه تولید می‌شوند و معمولاً بین یک سایز و اندازه دیگر همبستگی وجود دارد. اگر بین دو اندازه تردید دارید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید یک کلاه ایمنی را امتحان کنید (البته این هرگز ایده بدی نیست). بسته به پیکربندی، همه کلاه‌های کوهنوردی دارای دو بند هستند: یکی دور سر و دیگری دور چانه. برخی از بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی مانند sirocco  ( معمولاً آنهایی که بر وزن تأکید دارند ) دارای بند برای تنظیم سر هستند. مدل های دیگر مانند بخار الماس سیاه دارای سیستم چفت پلاستیکی دو طرفه هستند که با دو دست قابل تنظیم است. بلک الماس Half Dome دارای یک سیستم تنظیم ساده یک طرفه با استفاده از یک گیره دایره ای است که با چرخاندن در یک جهت سفت می‌شود و با چرخش در جهت دیگر شل می‌شود.

راهنمای انواع کلاه کوهنوردی ایمنی برای بانوان

چند کلاه ایمنی در لیست ما برای زنان مناسب است، مانند بلک الماس Half Dome و Petzl Elia. این تیپ های زنانه یک ویژگی متمایز دارند: پوسته مناسب دم اسبی و سیستم تعلیق، که به معنای انحنای رو به بالا در پشت سر است (برای راحتی بیشتر و موهای بلند). برای اکثر افراد (که برای خانم‌های دم اسبی مهم است)، این یک ویژگی ضروری نیست، اگرچه فکر می‌کنم برخی از خانم‌ها از این ایده استقبال می‌کنند. مدل BLACK DIMOND نیز نسخه زنانه Vector را ارائه می‌دهد، اگرچه تنها تفاوت در رنگ است. به طور کلی انتخاب سایز کلاه به جنسیت، فرم سر و مدل مو بستگی دارد.

نحوه شستشو بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی

یکی از نکاتی که کوهنوردان در خصوص تمامی تجهیزات خود رعایت می‌کنند شستشوی تمامی اقلام چک لیست وسایل کوهنوردی شان است.

در خصوص بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی بهتر است طبق دفترچه راهنمای آن کلاه نسبت به شستشوی‌اش اقدام کرد. یکی از نکات این مورد این است که اسفنج‌های چانه و پیشانی اغلب دارای قابلیت جداسازی را دارند تا تعویض و شستشو صورت بگیرد.

کوه بیست؛ هر مدل کوهنوردی را با ما تجربه کنید

سایت کوه بیست یک جهان بی انتها از کوهنوردی است. هر کاربر در این سایت علاوه بر مجهز کردن خود با انتخاب انواع لباس مناسب کوهنوردی و سایر تجهیزات می‌تواند اطلاعات خود را در زمینه کوهنوردی، قلل و مناطق و جاذبه‌های متنوع کشور تکمیل کند.

سایت و پیج اینستاگرام کوه بیست منبعی بسیار موجه در زمینه کوهنوردی است که می‌توان از آنها استفاده کرد.

سوالات متداول و پر تکرار

بهترین برند کلاه ایمنی کدام برند تولیدکننده است؟

برندهای معتبری همچون تولیدکننده وسایل کوهنوردی کایلاس ، پتزل و edelrid در زمینه تولید بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی فعال هستند.

جنس بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی یا هملت چیست؟

این نوع از کلاه‌ها از متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند. فوم‌های EPP و EPS مهمترین متریال‌هایی هستند که در ساخت بهترین کلاه ایمنی کوه نوردی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا