تجهیزات کوهنوردی

انواع عصا کوهنوردی+ معرفی مدل‌های مختلف

شاید به این فکر کرده باشید، که برای یک نابینا تا چه می‌­تواند سخت باشد تا بدون عصا در خیابان و شهر قدم بزنند. این مورد دقیقا برای کوهنوردان هم صدق می­‌کند، یعنی برای یک کوهنورد هم سخت است تا بدون انواع عصا کوهنوردی به فعالیت‌ش روی کوه­‌ها قدم بردارد.

شما می‌توانید برای خرید و انتخاب تجهیزات کوهنوردی به این صفحه سر بزنید.

باتوم کوهنوردی

عصای کوهنوردی به عنوان یکی از مهم­ترین وسایل برای کوهنوردان در کنار سایر اقلام، در نظر گرفته می‌­شوند. تنوع انواع باتوم کوهنوردی چه از نظر مدل و چه از نظر قيمت عصا بسیار زیاد است. با ما در این مقاله از مجله فروشگاه کوهنوردی کوه بیست همراه باشید با معرفی کامل انواع عصا کوهنوردی.

باتوم کوهنوردی چیست؟

دلایل استفاده از انواع عصا کوهنوردی

باتوم کوهنوردی بدلیل قابلیت‌­های زیاد­ش در طول مسیری که کوهنورد طی می‌­کند می‌­تواند به معنای واقعی به او کمک کند. یکی از شاخص‌­ترین دلایل استفاده از انواع عصا کوهنوردی جلوگیری از مشکلات ستون فقرات در کوهنورد است و دلیل دیگر کمک به شناسی مسیر، مثلا مشخص کردن میزان برف و گلی که سطح زمین را پوشانده از طریق فرو کردن عصا به داخل آن.

راهنمای خريد عصا یا انواع باتوم کوهنوردی

خرید انواع عصا کوهنوردی برای کوهنوردان با تجربه و قدیمی امری مشکل نیست و آن­ها به سبب همان تجربه­‌شان می‌­توانند به راحتی مناسب­‌ترین عصا را که مناسب سطح کوهنوردی­‌شان است­، انتخاب کنند؛ اما برای کوهنوردان نوپا خرید باتون کوهنوردی می‌­تواند کمی مشکل و از لحاظ قیمت عصا کمی تعجب برانگیز باشد.

جنس بدنه

شاید مهم­ترین نکته هنگام خرید ادوات کوهنوردی این است که آنها در ضمن داشتن استحکام و قدرت لازم، سبک هم باشند؛ پس هنگام خرید انواع عصا کوهنوردی هم جنس بدنه بسیار مهم است. کربن و آلمینیوم دو عنصری هستند که از آن­ها برای ساخت انواع باتوم کوهنوردی استفاده می‌­شود و فرق آن­ها را با عصاي چوبي تعیین می‌­کند.

اجزا و مکانیسم انواع باتوم کوهنوردی

عصای کوهنوردی شامل بخش‌­ها و اجزاع مختلفی می‌­شود که در اینجا می­‌خواهیم آن­ها را برسی کنیم.

دسته

دسته انواع باتوم کوهنوردی هم به صورت عرضه می‌­شود؛ دسته عصا چوبي و دسته صاف. بسیار مهم است که شما با توجه به راحتی خودتان عصای کوه نوردی را انتخاب کنید و از لحاظ جنس و مدل دسته عصا باید محتاط باشید، چرا که اگر به ارگونومی دسته عصا و به جنس آن دقت نکنید باعث خستگی و ناراحتی شما حین پیمایش کوه می‌­شود.

جنس چوب پنبه دسته عصا

برای آنهایی که دستشان به وفور عرق می‌کند و همچنین در شرایط بارانی و برفی به پیمایش کوه می‌­پردازند این نوع دسته انواع عصا کوهنوردی بسیار کمک می‌کند. همچنین کاهش لرزش از دیگر مزیت­‌های این جنس یعنی جنس چوب پنبه‌ای، هستند.

جنس عصای کوه نوردی

جنس فوم دسته عصا

مانند جنس چوب پنبه رطوبت دست­‌های عرق کرده را جذب می‌­کند و از لحاظ نرمی هم نرم‌­ترین دسته را انواع باتوم کوهنوردی ای دارد که جنس آن بخش از فوم یاشد.

جنس لاستیک دسته عصا

برای هوای سرد و کوه­‌های احاطه شده از برف بهترین گزینه این جنس دسته هستند. البته که احتمال تاول زدن هنگام استفاده مکرر از این نوع جنس دسته زیاد است و توصیه می‌­شود در فصول گرم از این جنس استفاده نکیند.

گل یخ

این بخش از عصا مناسب کوهنوردی‌­هایی است که در برف و یا گل انجام ­می­شود. در واقع گل عصا که بالاتر از نوک تیز انتهایی عصا قرار می‌­گیرد برای فرو نرفتن عصا به زمین کاربرد دارد و از این لحاظ بسیار به کوهنورد کمک می­‌کند.

سخمه

اخرین بخش عصا، نوک تیز آن است. سخمه بسیار بخش مهمی است در عصاهای کوهنوردی و مانع از لیز خوردن و از دست رفتن تعادل کوهنورد می‌­شود. برای ساخت این مدل از موادی مثل الماس استفاده می‌­شود و معمولا هم هنگام عرضه با یک درپوش پلاستیکی پوشیده می‌­شود.

بند مچ

معمولا روی هر باتون کوهنوردی و در قسمت بالایی یک بندکشی قرار دارد که به شما کمک می‌­کند تا ارتباط خود را با عصا دستي حفظ کنید و در شرایط سخت جوی عصا از دست جدا نشود.

انواع عصا کوهنوردی

عصا کوهنوردی به دو مدل تکی و دوتایی تقسیم می‌­شوند. طبیعا عصاهای دوتایی بیشتر برای کوهنوردانی است که به فتح کوه­‌ها و قله‌­های بسیار سرسخت عادت دارند؛ قله‌­هایی که عبور از آنها کمی دشوار است و در آنجا کوهنورد نیازمند حفظ دو چندان تعادل خود است؛ اما برعکس اگر می‌­خواهید قله­‌ها و کوه‌­های ساده و غیر صعب­‌العبور را فتح کنید یا حتی فقط یک پیاده‌روی ساده می­‌خواهید بکنید، باتوم پیاده روی تکی هم می­‌تواند کار شما را راه بیاندازد.

تاشو

این مدل که بسیار کاربردی می­‌باشد قابلیت تا شدن دارد و از سایر مدل­‌ها هم بسیار سبک تر و دم دستی‌­تر است.

قابل تنظیم

این قابلیت در دو شکل خلاصه می­‌شود،؛ یکی ضامن و دیگری پیچی. انواع عصا کوهنوردی با قابلیت تغییر اندازه به صورت پیچی، همانطور که از نامش پیداست با پیچاندن عصا اندازه‌­اش تغییر می‌­کند اما برای مدل ضامنی، شما باید با استفاده از ضامن مخصوص اندازه را کم یا زیاد کنید.

غیر قابل تنظیم

سبکی بیش از اندازه بعضی از انواع عصا کوهنوردی به غیرقابل تنظیم بودن آنها برمی‌گردد. این نوع بدنه‌­شان صاف است و هیچ قابلیتی برای تنظیم اندازه‌­شان موجود نیست.

ضربه گیر یا آنتی شوک

آنتي شوك یا قابلیت ضربه گیری نوعی ویژگی است که امروزه انواع عصا کوهنوردی از آن بهره می­‌برند. این قابلیت بیشتر مخصوص افرادی است که مشکلی در زانو؛ لگن و یا مچ پای خود دارند که کمک می­‌کند در سراشیبی‌ها شوک را جذب خود می‌­کنند.

عصاهای سبک وزن

این نوع عصا بدلیل خستگی‌­ای که کوهنورد هنگام پیمایش به سراغش می‌­آید بسیار سبک تولید می­‌‎شود. یکی از دلایل سبک وزنی این عصاها مواد به کار رفته برای تولید آن‌­ها می‌باشد.

اندازه باتوم در شرایط مختلف

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم باتوم­‌هایی هستند که قابلیت تنظیم اندازه دارند و شخص کوهنورد می‌­تواند با توجه به شرایط کوهنوردی و قد خود، اندازه را تنظیم کند.

مسیر طولانی و سربالایی

برای بدست آوردن تعادل و تکیه‌­گاه بیشتر می‌­توانید طول عصا پیاده روی خود را به انداره ۵ تا ۱۰ سانت کوتاه­‌تر کنید. در واقع به نسبت بیشتر شدن شیب شما طول باتوم خود را کمتر کنید. در اصل  باتوم کوهنوردی باید شما را در تمامی طول مسیر پیمایش همراهی کند طوری که کمترین میزان خستگی را روی شانه­‌هایتان قرار می‌­دهد.

عصای کوهنوردی در مسیر سر بالایی

مسیر طولانی و سرپایینی

در این مورد به نسبت بیشتر شدن طول کوهنوردی اندازه باتوم افزایش پیدا می­‌کند؛ در واقع این کار برعکس مورد بالا است.

باتوم زنانه و مردانه

اگر شما به فروشگاه‌­های عصا فروشي سر زده و برای خرید انواع باتوم کوهنوردی اقدام کرده باشید، متوجه خواهید شد، که فرق زیادی بین مدل‌­های زنانه و مردانه وجود ندارد.

معایب عصا کوهنوردی

در واقع عیب خاصی متوجه عصا کوهنوردی نیست و اگر هم وجود داشته باشید بیشتر به استفاده نادرست از آن­ها هنگام استفاده و صحبح در دست نگرفتن آن خلاصه می­‌شود.

محاسن انواع عصا کوهنوردی

همانطور که اشاره شد، عصای کوهنوردی به حفظ تعادل مخصوصا وقتی کوهنورد با کوله پشتی و وسایل زیادی در حال حرکت است، کمک می­‌کند. در واقع مواقعی هم که برف و گل به سطح بالایی آمده مانند بسیاری از نقاط ایران در زمستان همچون قله آزاد کوه ، عصا کوهپیمایی کمک می‌­کند تا سطح را اندازه بگیریم.

استفاده بهتر از انواع عصا کوهنوردی

عصای کوهنوردی مانند هر وسیله‌­ی دیگری قلق خاص خود را دارد و نمی‌­شود بدون دانستن چند نکته هرچند ابتدایی سراغ استفاده از آن رفت. با ما همراه باشید تا برای استفاده بهتر شما از عصای کوهنوردی چند نکته را یادآور بشویم.

هماهنگ کردن قدم­ها با عصاهای کوهنوردی

این امر کمی غیر منتظره است که شما به محض در دست گرفتن باتوم ناهماهنگ با آن قدم بردارید و این مسئله واضح است که شما به محض برداشتن باتوم سمت راست به جلو، پای سمت راست خود را هم به جلو حرکت می­دهید.

فرو کردن عصا به زمین برای حفظظ تعادل

در مسیرهای سراشیبی برای حافظ تعادل و مانع شدن از لیز خوردن و نهایت سقوط کردن می­‌توانید با کاشتن یک یا دو عصای خود به زمان با فاصله نسبت به خود، به آن تکیه کرده و قدم‌­های بعدی را بردارید.

رد شدن از موانع با انواع عصا کوهنوردی

موانع سخت مانند سنگ، گودال و یا گذر رودخانه می‌­توانند فضاهای خوبی باشند برای استفاده از انواع باتوم کوهنوردی.

رودخانه

کوهنورد می‌­تواند هنگام رد شدن از رودخانه با فشار بالای آب با کاشتن عصای خود به کف رودخانه به آن تکیه کرده و از رود خانه رد بشود. البته این مورد شامل روخانه‌­هایی است که عرض و عمق کمی دارند و در غیر این صورت از دو باتوم و با نهایت اندازه آنها باید استفاده شود.

رد شدن از رودخانه با باتوم کوه نوردی

گودال

انواع عصا کوهنوردی بهترین گزینه برای رد شدن از انواع گودال ها هستند. کوهنورد می‌تواند با کاشتن دو عصا در زمین از روی گودال پریده و خود را رد کند.

تنه درخت

کاشت سخمه عصا به تنه درخت و ایجاد تعادل موردی است که بمانند رد شدن از سایر موانع، برای رد شدن از تنه درخت هم کاربرد دارد.

مکانیسم قفل

هر عصا دارای مکانیسم قفل متفاوتی می‌باشد. در این بخش از مقاله انواع عصا کوهنوردی مجله کوه بیست به معرفی انواع قفل این محصولات می‌پردازیم.

قفل فشاری

عصاهایی که از این کانیسم بهره می‌­برند در جای خود می‌­چرخند و با کششی کوتاه قفل می‌­شوند. برای باز شدن قفل هم باید دکمه آن را فشار داد ولی تمامی مدل­‌هایی که از این مکانیسم بهره می‌­برند اندازه بدنه‌­شان تغییری نمی‌­کند.

قفل اهرمی خارجی

یک اهرم یا گیره روی بخش خارجی انواع عصا کوهنوردی قرار می‌­گیرد و تنظیم طول باتوم را حتی اگر دستکش داشته باشید هم آسان می‌کند .

قفل پیچ­شونده

به کمک یک بسط دهنده تنظییم پیچ و تغییر اندازه طول انواع باتوم کوهنوردی که بسیار هم بادوام هستند، انجام­ می­‌شود.­ 

نکاتی هنگام استفاده از انواع باتوم کوهنوردی

برای استفاده از هر وسیله‌­ای ما باید نهایت دقت را بخرج دهیم تا کمترین آسیب به خودمان و به آن وسیله وارد شود. ادوات کوهنوردی در زمره آن وسایلی هستند که اگر قبل و هنگام استفاده از آن درست از عملکردش اطلاعاتی نداشته باشیم، به مشکل می‌­خوریم. در اینجا به چند مورد از نکاتی اشاره می‌کنیم که هر کوهنوردی چه با تجربه و چه بی تجربه در مورد انواع عصا کوهنوردی، از آن باخیر باشد.

عصای مخصوص هر منطقه

انواع عصا کوهنوردی در بازار وجود دارند که برای استفاده در هر منطقه مناسب است. برای مثال اگر قصد فتح رشته کوه­‌های هیمالیا را دارد باید از انواع باتوم کوهنوردی که مناسب آن نوع منطقه و سطح است استفاده کنید اما اگر می­‌خواهید به درکه بروید شرایط فرق می‌­کند. پس با توجه به محیطی که قصد پیمایش دارید نوع عصای کوهنوردی خود را انتخاب کنید.

عصا کوهنوردی متناسب با هر منطقه

قابلیت حمل انواع باتوم کوهنوردی

مهم­ترین ویژگی انواع عصا کوهنوردی مانند سایر ادوات کوهنوردی قابلیت آسان حمل کردن است. اینکه در ارتفاعات چند هزار متری شما قرار باشد یک عصا را برای استراحت در یک منطقه سخت باز هم در دست بگیرید چون غیر از دستان‌تان جایی نمی‌­توانید آن را بگذارید، قطعا این یک نقطه ضعف برای عصا است. هرچند که این احتمال بسیار دور از ذهن است و امروزه اکثر عصاها از قابلیت حمل آسان بهره می­‌برند.

مستحکم بودن

استحکام در هر زمان و هر مکان یکی از قابلیت های بهترین مارک عصای کوهنوردی است. تحمل وزن کوهنورد در شرایط بحرانی مثل رد شدن از گودال یا سراشیبی یکی از فاکتور­های انواع عصا کوهنوردی مدرن است. همچنین بدلیل وجود اشعه‌­های مضر در ارتفاعات باید عصایی را همراه داشته باشیم که جنس بدنه آن در برابر این اشعه­ها و زنگ زدگی مقاوم باشند.

اهمیت انواع عصا کوهنوردی برای کوهنوردان

امروزه در دنیای اطلاعات و امکانات بی­شمار ما می‌­دانیم که کوهنوردان برای فتح یک کوه یا قله در شرایط سخت جوی و آب و هوایی قرار می‌­گیرند. برای این که این گروه از ورزشکاران تعادل خودشان را حفظ کنند نیازمند چند ابزار هستند که یکی از آن ها انواع باتوم کوهنوردی یا عصای کوهنوردی است.

غیر از حفظ تعادل، رد شدن از موانع آسان یا صعب العبور هم یکی دیگر از شرایطی است که آنجا انواع عصا کوهنوردی به کمک کوهنورد می‌­آید. اگر هنوز میزان اهمیت عصای کوهنوردی را درک نکردید می‌توانید با ما از طریق سایت و پیج اینستاگرام کوه بیست در ارتباط باشید.

سوالات متداول جویندگان عصا

  1. انواع عصا کوهنوردی کدام است؟

عصای کوهنوردی دو مدل تکی و دوتایی دارد. مدل دوتایی بیشتر برای کوهنوردان حرفه است؛ کوهنوردانی که شرایط سخت را تجربه می­‌کنند و در آنجا یک عصا بکارشان نمی‌­آید؛ اما مدل تکی بیشتر برای قله نوردی و کوه­پیمایی­‌های سبک و پیاده‌­روی مناسب است.

2. چه برندهایی در بازار برای باتوم های کوه نوردی موجود است؟

برندهای متنوعی هستند که انواع عصا کوهنوردی را تولید می‌­کنند. مهم­ترین برند ایرانی عصای کوهنوردی هفت گوهر است. این میان برندهای خارجی هستن که درر رقابت با هفت گوهر در بازار ایران تلاش می‌­کنند مانند برند باتوم اكسپوننت، عصای كوهنوردي کمپسور، عصای کوهنوردی kovea و برند پکینیو که به ساخت و تولید عصای كله گاوي مشهور است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا