کفش کوهنوردی

بهترین کفش کوهنوردی را انتخاب کنید

به عنوان یک ورزش جذاب و هیجان‌­انگیز کوهنوردی بسیار می‌­تواند پر خطر و پر ریسک باشد. البته این ورزش در شرایطی می‌­تواند خطرناک باشد که تجهیز نباشیم یا اگر هم تجهیز هستیم از ابزار و لباس مناسب کوهنوردی و با کیفیت استفاده نکنیم. در این مقاله از سایت کوه بیست می­‌خواهیم یک راهنمایی کامل برای انتخاب بهترین کفش کوهنوردی خدمت شما ارائه بدهیم.

انتخاب بهترین کفش کوهنوردی

انواع چکمه، کفش یا پوتین کوهنوردی

اگر بهترین و آماده­ترین عضلات را هم در پاهای خود داشته باشید باز هم برای حفظ تعادل و صعودی بهتر نیاز به بهترین کفش کوهنوردی دارید. در این مقاله ما به معرفی انواع کفش مناسب کوهنوردی می­‌پردازیم.

کفش های کوهنوردی مدل راهپیمایی

 مدل‌هایی با پاشنه‌­های کوتاه و کفی منعطف مناسب پیاده‌روی روزانه و معمول که بسیار کاربردی هستند. برخی از کوهنوردان هم امکان دارد برای پیاده‌ روی‌های طولانی روزمره خود از  کفش‌های مخصوص پیاده‌روی استفاده کنند. فقط اینکه توجه داشته باشید اگر کفش یا پوتین پیاده­‌روی شما قوزک پا را محافظت نکند، در راه­‌های پر از سنگ به مشکل می‌­خورند. البته لازم به ذکر است که این مدل نمی­تواند بهترین کفش کوهنوردی موجود باشد؛ پس با ما همراه باشید.

کفش­های کوهنوردی  مدل کوهپیمایی

این مدل کفش‌ دارای پاشنه‌های متوسط و بلند است و برای کوهپیمایی‌های یک روزه یا سفر‌های کوتاه مخصوص کوهنوردی با بار سبک مورد استفاده قرار می­‌گیرند. آن‌ها معمولا منعطف هستند و برای کمی راحتی بیشتر به چند بار استفاده نیاز دارند. اما به عنوان کفش های کوهنوردی محکم، فاقد پشتیبانی و دوام می‌باشند و این مورد هم نمی‌­تواند بهترین کفش کوهنوردی باشند.

کفش­های کوهنوردی مدل کوهنورد

 این مدل که کفش هاي نيمه سنگين کوهنوردي هم است برای صعودهای چند روزه۳ فصل و یک روزه فصل زمستان مناسب می‌­باشد. اندازه ساق ۱۴ تا ۱۹ سانتی‌متر بوده و به دلیل داشتن ساق بلند از مچ پا به خوبی محافظت می‌کند.

کفش­های کوهنوردی مدل سنگین پوش

 در یخ نوردی­های حرفه ای و  همچنین صعود کوه‌­های کمتر از ۵۰۰۰ متر می‌­تواند مناسب ­باشد. این مدل کفش یعنی تک پوش سنگين می‌­تواند از خیلی از نکات بهترین کفش کوهنوردی لقب گیرد. لایه زیرین این مدل کفش‌ها منعطف نیست اما قابلیت حمل کرامپون را دارد.

کفش­های کوهنوری مدل سنگین دو پو

 یکی از قوی­ترین و می‌شود گفت بهترین کفش کوهنوردی که انعطاف پذیری هم اصلا ندارد. قابلیت حمل کرامپون را دارد و از لحاظ شکلی انگار دو کفش بزرگ و کوچک می‌­باشد. به همین علت به آن  کفش مدل دو پوش گفته می‌شود. کفش کوچک بدون بند است و با چسب شل و محکم می‌شود. سپس داخل کفش بزرگتر قرار می‌گیرد. در زمان کمپینگ و برای ورود به چادر از کفش داخلی یا کوچک‌تر استفاده می‌شود. برای صعود‌هایی با ارتفاع ۷۰۰۰ متر یا بیشتر در بهار و تابستان و زیر ۷۰۰۰ متر در سایر فصول مناسب است.

کفش هیمالیانوردی

در دسته کفش های سه پوش قرار می‌­گیرد که البته شبیه مدل­های دو پوش است. پوشش سوم را یک گتر بلند تشکیل می­‌دهد که روی کفش را کاملا می‌پوشاند. برای صعودهایی ۸۰۰۰ متری هیمالیا و همچنین صعود ارتفاعات بالای ۷۰۰۰ متر در فصل زمستان ساخته شده است. لایه زیرین بدون انعطاف بوده بسیار مستحکم می‌­باشد همراه با قابلیت نصب کرامپون است. از نظر بسیاری از حرفه­ای­ها این مدل بهترین کفش کوهنوردی قلمداد می‌­شود.

کفش­های کوهنوردی مدل سنگ نوردی

این کفش‌ها که از قضا کتانی هم نامیده می‌شوند برای دیواره نوردی و سنگ‌نوردی داخل سالنی نیز مناسب هستند.

کفش یخ نوردی

به‌دلیل استفاده از کرامپون در این مدل مخصوص یخنوردی شده است وگرنه مانند کفش سنگنوردی است. این مدل هم قطعا نمی‌­تواند بهترین کفش کوهنوردی موجود باشد.

کفش یخ نوردی

کفش­های مدل کوهنوردی

این مدل کفش‌ها هنگام حمل بارهای سنگین در سفر‌های غیر یک روزه مانند طبيعت گردي طراحی شده‌اند. بیشتر آن‌ها پاشنه بلند هستند که به عنوان یک حامی خوب دور قوزک پا را می­‌پوشاند. دوام بالا، کفی محکم‌تر از انواع کفش‌های سبک برای کوهپیمایی‌های سنگین یا سبک مناسب می­‌باشند.

ویژگی­های کلی بهترین کفش کوهنوردی

بهترین کفش کوهنوردی موجود دارای ویژگی­ها و امکانات متناسبی است. در این لحظه شما را با بعضی از این ویژگی­ها آشنا خواهیم کرد.

ایمنی

با توجه با اینکه کوهنوردی یک ورزش غیرقابل پیش­بینی و سخت است شما می‌­بایست از لحاظ ایمنی بهترین کفش کوهنوردی را انتخاب کنید تا در ارتفاعات بالا به داد شما برسد.

لایه زیرین و رویه‌ی مناسب

مقاوت کفش در وهله اول مربوط به لایه زیرین و رویه آن می‌­شود. لایه زیرین و رویی بدترین و بهترین کفش کوهنوردی با هم تفاوت دارند و بهترین­ها همیشه در عین مقاوم بودن راحتی کوهنورد را هم فراهم می‌­کردند. وزن هر لنگه از کفش کوهپیمایی نباید بیشتر از یک کیلو باشد.

ضدآب

طبیعیه که حتی یک قطعه کوچک کوهنوردی هم باید خاصیت ضدآب بودن را داشته باشند. معمولا بدترین یا بهترین کفش کوهنوردی از این خاصیت بهره منداند.

تنفس­پذیری

منظور از تنفس پذیری این است که کفش کوهنوردی مناسب باید به گونه­ای طراحی بشود تا بتواند هوا را از بیرون با داخل و از داخل به بیرون هدایت کند. در واقع بهترین کفش کوهنوردی آن است که در عمل تهویه هوا هم بتواند به خوبی عمل کند تا باعث تعرق پا و خستگی زود هنگام کوهنورد نشود.

توجه به تاریخ انقضا

شاید نکته جالبی باشد که حتی بهترین کفش کوهنوردی هم تاریخ انقضا دارد.

این تاریخ انقضا از دو تا شش سال است و وقتی تاریخ به پایان برسد. باید کفش خود را عوض کنید. معمولا این تاریخ را روی برچسب زیر زبانه کفش یا روی کفی داخل آن می‌­چسبانند.

توجه به تاریخ انقضای کفش کوهنوردی

نکاتی راجع به اندازه کفش کوهنوردی

برای شناخت بهترین کفش کوهنوردی آن را از اندازه استانداری که دارد یا فاقد آن است تشخیص دهید. بعضی اوقات ممکن است حتی بهترین کفش کوهنوردی هم با یک برند کاملا شناخته شده اندازه استانداردی را نداشته باشد. اینکه ساعات طولانی باید یک کفش را پای خود داشته باشید بسیار انتخاب یک کفش کوه پیمایی مناسب را حساس می‌­کند. با هم به برسی چند مورد از این نکات بپردازیم.

میزان گشادی

یکی از اولیه­ترین نکات این است که اصلا بیش­از اندازه گشاد نباشد زیرا دیده شده است بسیاری از کوهنوردان با وجود داشتن بهترین کفش کوهنوردی باز هم بدلیل گشاد بودن کفش­های خود دچار تاول پوستی شده. معمولا کفش مخصوص کوهنوردی به اندازه قابل ملاحظه­ای گشاد و مناسب است.

بسیار هم تنگ و کیپ نباشد

همانطور که می‌­دانید در ارتفاعات غیرقابل پیش­بینی کوهنوردی شما با اتفاقات و ضربات مختلفی روبرو می‌­شوید. اگر کفش شما تنگ و به حد زیادی کیپ باشد شما حتما دچار مشکلاتی از محل انگشتان پا و ناخن­هایتان خواهید شد.

تحت فشار نبودن قوزک پا

اینکه کفش باید قوزک پارا برای محافظت در برابر ضربات در امان نگه دارد امری طبیعی می‌­باشد اما اینکه شما با محکم کردن بیش از اندازه چسب دور قوزک پای خود بخواهید به آن آسیب بزنید درست نیست. این هم یکی از آن مواردی است که ارتباطی با داشتن یا نداشتن بهترین کفش کوهنوردی ندارد.

سایزبندی در یک کلام

معمولا کوهنوردان حرفه­ای حتی اگر بهترین کفش کوهنوردی را هم داشته باشند. باز هم به یک سری نکات مثل موارد بالا توجه می­کنند. مضاف بر این موارد انتخاب کفش با یک سایز بزرگتر و پوشیدن جوراب ضخیم برای بهتر شدن جریان خون هنگام صعود از دیگر نکات معمولی است که کوهنوردان حرفه­ای به آن عمل می­کنند.

سایزبندی کفش کوهنوردی

نگهداری کفش کوهنوردی

در کوهنوردی کفش مناسب داشتن بسیار ضروری و مهم است؛ اما یک نکته مهم وجود دارد که باید به آن اهمیت بدهید. اون نکته نحوه نگهداری از کفش است. حتی اگر بهترین کفش کوهنوردی را هم داشته باشید اما بعد از هربار صعود به آن رسیدگی نکنید آن کفش تاریخ انقضایش زودتر از موعد فرا می‌­رسد.

چه کارهایی باید کرد؟

مهم نیست برند کفش کوهنوردی شما چیست، مهم این است که بعد از هربار صود دور کفش خود را با مسواک یا فرچه تمیز کنید از کیسه­ی مناسب برای حمل و نگهداری کفش استفاده کنید. برای نکته آخر درست با کفش کوهنوردی خود در ارتفاعات گام بردارید.

مزیت­‌های بهترین کفش کوهنوردی

بعضی اوقات مهم نیست کفش کوهنوردی زمستانی دارید یا پاییزی یا اصلا برند کفشتان چیست این بین مهم­ترین نکته کارآمد بودن کفش است.

قابلیت نصب کرامپون داشته باشد

روی بهترین کفش کوهنوردی باید بشود اکثر مدل­های کرامپون را نصب کرد. اکثر کفش­های نیمه سخت و سخت قابلیت نصب کرامپون روی آنها تعبیه شده است.

ساق کوتاه یا بلند

اگر برای یک کوهنوردی سبک یا ترکینگ یک کتانی یا کفش طبیعت‌گردی می‌­خواهید بهتر است از مدل­های ساق کوتاه یا نيم بوت استفاده کنید. اما در سمت مقابل اگر به یک کوهنوردی دشوار می­‌خواهید بروید و کفش کوهنوردی سنگین می­‌خواهید بپوشید از مدل ساق بلند یا اصلا مدل هیمالیانوردی استفاده کنید که در این زمینه بهترین کفش کوهنوردی هستند.

قیمت مناسب

قیمت مناسب یکی از آن دلایلی است که کوهنوردان را ممکن است به سمت خرید بدترین یا بهترین کفش کوهنوردی سوق دهد. کیفیت مطمئن، با دوام بودن و حتی­الامکان داشتن برند معتبر و در آخر داشتن یک سری ویژگی کارآمد می‌­توانند در کنار قیمت مناسب به انتخاب بهترین کفش کوهنوردی  به شما کمک کنند.

حتما عایق باشد

برای یک صود با شکوه به بهترین کفش کوهنوردی از نظر عایق بودن نیاز داریم. وقتی به یخچال­های طبیعی پر از برف و روزدخانه­‌های سرد می‌­رویم باید از کفش های کوهنوردی مدل عایق دار استفاده کنیم.

برند بهترین کفش کوهنوردی

همانطور که اشاره شد برند کفش کوهنوردی شما می­‌تواند در تصمیم­‌گیری یا حتی در کیفت کفش شما تاثیر مستقیم بگذارد. نمی‌­توان بهترین برند کفش کوهنوردی را مشخص کرد چون تنوع در این مورد بالا می‌باشد و همه چیز بستگی به نظر، سلیقه و پارامترهای شما دارد.

برند كفش قارتال

این برند ایرانی که در تبریز واقع شده مشغول تولید بهترین کفش کوهنوردی از سالیان گذشته تا به امروز است. کفش قارتال در سه مدل سهند، ساوالان و کمچی تولید و عرضه می­‌شود.

بهترین برند کفش کوهنوردی

 کفش كوهنوردي قارتال مدل ساوالان کاکتوسی

این مدل کفش كوهنوردي مردانه و یا زنانه در دو رنگ عرضه می‌ش­ود و همچنین ضدآب است و از چرم گاوی هم استفاده شده. کفش کوهنوردی قارتال بسیار محکم است و در ارتفاعات به شما کمک می‌­کند.

برند کفش اسکارپا

این برند ایتالیایی در نوآوری و کیفیت حرف اول را می‌­زند. در اینجا می‌­خواهیم به معرفی یک مدل کفش کوهنوردی اسکارپا زنانه یا مردانه اشاره کنیم.

کفش کوه زنانه اسکارپا مدل REBEL LITE GTX

این مدل از برند اسکارپا که برای پیاده­روی معمولی و کوهنوردی­های حتی سنگین هم مناسب است قابلیت ضدآب دارد و لابه داخلش­اش هم گورتکس می‌­باشد. این مدل که بیشتر بوت کوهنوردی زنانه است به خوبی دور مچ پا را می‌­پوشاند. اگر به این مدل از کفش كوهنوردي زنانه یک گتر هم اضافه کنید عالی است.

برند کفش هامتو

برندی آمریکایی که تولید محصولاتش در چین است. تنوع زیاد در محصولات این برند باعث شده تا سرتاسر جهان کوهنوردان بی‌شماری به استفاده از این مدل روی بیاورند.

کفش کوهنوردی هامتو مدل ۲۹۰۰۲۷

این مدل که بیشتر کفش کوهنوردی سبک است بدرد طبیعت­گردی، تپه­نوردی و فعالیت­هایی از این دست، می‌­خورد. طراحی این مدل کاملا مختص بانوان است و تقریبا کفش ترکینگ زنانه محسوب می‌­شود. استحکام و قابلیت ضدآب این کفش از دیگر دلایل محبوبیت آن است. کفش کوهنوردی هامتو مدل ۲۹۰۰۲۷ می‌­تواند بهترین کفش کوهنوردی برای طبیعت­گردی خانم­ها باشد چرا که در دو رنگ زیبا عرضه شده است.

سایر برندها

برندهای دیگری هم بودند که به تولید بهترین کفش کوهنوردی زنانه یا مردانه مشغول هستند؛ برندهایی همچون كفش كوةسار با مدل­های محبوب الوند و دماوند کفش کوهنوردی مارک مندل یا برند اوشبا که همگی به تولید بهترین کفش کوهنوردی برای کوهنوردان مشغول­اند.

دلیل اهمیت ویژه به کفش کوهنوردی

انتخاب یک کتوني برای دویدن روزمره با کفش کوهنوردی بسیار متفاوت است. قطعا می‌­دانید که برای کوهنوردی باید تجهیز و کامل بود. ارتباط مستقیم ادوات کوهنوردی مخصوصا کفش این ورزش با ایمنی و سلامتی در نقاط دورافتاده و خطرناک، باعث می‌­شود تا ما به طور حتم درجه حساسیت خودمان را در این مورد تا بالاترین حد ممکن بالا ببریم. مضاف بر این اطلاعات اگر باز هم نیاز به مشاوره در مورد کفش کوهنوردی داشتید حتما با ما از طریق پل‌های ارتباطی سایت و فروشگاه مانند صفحه اینستاگرام کوه بیست در ارتباط باشید.

اهمیت کفش کوهنوردی

سوالات متداول راجع­به کفش کوهنوردی

کدام مدل بهترین کفش کوهنوردی زنانه است؟

نمی‌­توان پاسخ شفافی و واضحی به این پرسش داد. شما با توجه به نیاز و بودجه‌ای که دارید. استفاده­­ای که مدنظرتون است که از کفش بکنید و سلیقه ذاتی و شخصیتون باید یک کفش مناسب انتخاب کنید.

کفش کوهنوردی حتما باید ضدآب باشد؟

این امر الزامی نیست مخصوصا برای آن دسته که معمولا به طبیعت­گردی یا نهایت کوهنوردی­های سبک مشغول هستند. اما در طرف مقابل اگر به کوهنوردی­‌های سنگین، چندروزه و پر برف می‌­پردازید حتما از بهترین کفش کوهنوردی مدل ضدآب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا