وسایل کمپینگ

انواع چادر کوهنوردی و معرفی دسته‌بندی آن

اگر در فکر یک کوهنوردی مناسب هستید و کلی زمان­بندی کرده‌­اید و همسفر با خود هماهنگ شده‌­اید بهتر است هرچه زودتر به فکر مهیا کردن تجهیزات مورد نیاز خود باشید. یکی از این تجهیزات مهم و اساسی در چک لیست وسایل کوهنوردی، چادر کوهنوردی است. ما در این مقاله از فروشگاه کوهنوردی کوه بیست قصد داریم تا به معرفی انواع چادر کمپینگ یا کوهنوردی بپردازیم.

انواع چادر کوهنوردی

دسته بندی کلی انواع چادر کوهنوردی

چادرها معمولا از دو نظر کلی دسته‌­بندی می­‌شوند یکی ظاهری و یکی کاربردی که می‌­خواهیم مفصل به آن­ها بپردازیم.

انوع چادر کوهنوردی از نظر کاربردی

انواع چادر کوهنوردی از نظر کاربری و نوع استفاده بسیار با یک دیگر تفاوتی ندارند. این تنوع در سه دسته‌­بندی چادر طبیعت­‌گردی، چادر كمپينگ ، چادر کوهنوردی و صخره نوردی جدا و تقسیم می­‌شوند. فراموش نکنیم که چادرها در شرایط سخت زندگی هم مورد استفاده هستند.

مقاله مرتبط: قله علم کوه

انوع چادر کوهنوردی از نظر ظاهری

در اینجا می­خواهیم به معرفی انواع چادر کوهنوردی از منظر شکل ظاهری، بپردازیم.

نوع گنبدی

این مدل چادرها بدلیل قیمت مناسب‌­شان و همچنین قابلیت‌­های فراوان جزو محبوب چادرهای کوهنوردی میان کوهنوردان قلمداد می­‌شود. استحکام چادرهای گنبدی شکل باعث شده تا آن­ها را در هر نقطه­‌ای بشود نصب کرد. یکی از ایرادهای این نوع چادر این است که بدلیل اندازه­‌ی بلند آن در وزش بادهای شدید دچار از دست دادن استحکام خود می‌­شود.

نوع تونلی

یکی از بارزترین مشخصات چادر کوهنوردی مدل تونلی زیاد بودن فضای آن است و انگار چندچادر به هم وصل هستند. اگر تعداد نفرات زیادی قصد کمپ کردن در هر نقطه­‌ای را دارید انواع چادر کمپینگ یا کوهنوردی نوع تونلی یکی از بهترین گزینه‌­ها است.

نوع ژئودزیک

یکی از مقاوم‌­ترین و پرکاربردترین چادرها میان کوهنوردان چادرکوهنوردی ژئودزیک است. هرچند که به نسبت سایر مدل­‌ها این نوع چادر کوهنوردی گران­‌تر است، استفاده از پارچه‌­های گران­ قیمت و درجه یک و استحکام آنها این مدل را تبدیل پرطرفدارترین مدل میان انواع چادر کوهنوردی بین کوه پیمایان کرده است.

نوع پرتلیج کمپینگ

فرض کنید از صخره آویزان هستید و همزمان هم خوابیده‌­اید. این مدل چادر بیشتر مناسب کوهنوردان و صخره­‌نوردانی است که کمپینگ در شرایط خاص را به یک کمپینگ بی دردسر ترجیح می‌­دهند. این نوع چادر روی دیواره‌­های کوه سوار می­شود و یک فضای دیوانه‌وار را برای کوهنوردان بوجود می‌­آورد.

چادر کوهنوردی پرتالج

نوع خیام

ترکیب دو مدل گنبدی شکل و ژئودزیک چادر نوع خیام می­‌شود. مزیت این مدل اتصال محکم تیرک­‌های فلزی به بدنه چادر است. با صاف شدن تیرک­‌ها، آنها در جای خود قفل می­‌شوند. این مدل بیشتر چادر کوهنوردی کمپ و برای کمپرها مورد استفاده است.

نوع سقف بلند

این مدل از انواع چادر کوهنوردی که اصلا مقرون بصرفه و مورد استفاده هم نیست می‌­تواند به راحتی برای کوهنوردان یک مکان محکم را بوجود آورد و تعداد زیادی هم از افراد داخلش جا می‌­شوند.

انواع چادر کوهنوردی از نظر لایه­بندی

بهترین راهنمای خرید چادر کوهنوردی این است که آن را چند لایه یا چند پوش می­‌خواهید بخرید. اینکه در چه شرایط آب و هوایی‌ چادر می­‌خواهید یا مواردی از این دست در انتخاب انواع چادر کمپینگ و کوه‌نوردی شما تاثیر خواهد داشت.

چادر تک­پوش کوهنوردی

یک پوش ضدآب تنها رویه‌­ی این نوع چادر است. این مدل معمولا سه لایه داخل خود دارد. لایه رویی یا خارجی از جنسش­ نایلون است و استحکام چادر را تضمین می­‌کند؛ از طرفی لایه وسطی یا میانی آب و رطوبت را دفع می­‌کند و لایه داخلی هم رطوبت را داخل خود جذب می­‌کند. میان انواع چادر کوهنوردی استفاده از این پوشش بسیار مرسوم است.

چادر دوپوش کوهنوردی

معمولا در این مدل یک پوش داخلی وجود دارد و با فاصله از آن یک پوش خارجی. پوش داخلی رطوبت را از خود عبور می‌­دهد؛ اما پوش خارجی هم که قابل نصب و جدا شدن از کل چادر را دارد قابلیت ضدآب بودن را به چادر اضافه می­‌کند، مانع ورود آب باران به چادر می‌­شود.

انواع چادر کوهنوردی از نظر فصل‌­بندی

انتخاب انواع چادر کمپینگ و کوهنوردی تا حد زیادی به فصل صعود یا حرکت شما بستگی دارد. اینکه چه چادری بیشتر مناسب چه فصلی است و بالعکس نکته‌ه­ایی است که باید به خوبی آن را تشخیص داد.

انواع چادر کوه نوردی از نظر فصل بندی

نوع سه فصل

محبوب­‌ترین و بهترین چادر کوهنوردی برای کوهنوردان همین مدل سه فصل است. میان انواع چادر کوهنوردی ، مدل سه فصل متناسب با هرسه فصل ساخته شده­‌اند و معمولا سقفی بلندتر هم نسبت به سایر مدل‌­ها دارد. مدل چادر کوهنوردی سبک و سه فصل می‌­تواند برای کوهنوردان بسیار ایده‌­آل‌­تر باشد.

نوع چهار فصل

کامل‌­ترین مدل انواع چادر کوهنوردی که تا به حال تولید شده همین مدل است. در هر چهار فصل قابل استفاده است و تمرکز سازندگان این چادر البته بیشتر روی استحکام در فصل تابستان است. مزیت این مدل داشتن تهویه  مناسب، استحکام مناسب و حفظ مداوم دما است. این مدل بسیار گرم‌­ترند و در هوای طوفانی خیلی کارآمد هستند.

انواع چادر کوهنوردی از نظر اندازه

در هر مورد راهنمای خرید چادر کمپینگ یا کوهنوردی اندازه و ظرفیت آن باید بسیار مورد توجه باشد. شما چادر یک نفره کوهنوردی می­‌خواهید یا ده نفره، همه اینها به اینکه چند نفر قرار است با شما به کوه بیایند، بستگی دارد.

مدل یک نفره

آنهایی که ترجیح می‌­دهند شخصی و تنهایی به صعود بپردازند حتما انتخاب­شان میان انواع چادر کوهنوردی ، مدل تک نفره است. این مدل چادر کوهنوردی فوق سبک هم محسوب می­‌شود. برای اینکه بیشتر در مورد بهترین چادر کوهنوردی تک نفره بداینم بهتر است تا مقاله‌ای با این عنوان را در سایت کوه بیست بخوانیم.

مدل دو نفره

اندازه انواع چادر کمپینگ و کوه نوردی دو نفره، کاملا به برندی که قصد خرید محصولش را دارید بستگی دارد. بهترین چادر کوهنوردی دو نفره دارای انعطاف در وزن و نصب هستند.

انواع چادر کوهنوردی از نظر وزنی

بهترین مارک چادر کوهنوردی جهان را هم که شما بررسی بکنید، متوجه خواهید شد که داشتن وزن کم و البته استاندارد یکی از بارزترین ویژگی‌­های آن‌هاست. معمولا این مدل از انواع چادر کوهنوردی بسیار با دوام پر امکانات هم هستند.

دسته بندی چادر کوه نوردی از نظر وزن

برند مناسب انواع جادر کوهنوردی

دست باز شما برای خرید این مورد می­‌تواند یک آپشن مناسب باشد. اینکه شما از چه برند و چه نوع تکنولوژی خوبی محصول مورد نیاز خود را از میان انواع چادر کمپینگ و کوهنوردی انتخاب کنید، بسیار امیدبخش است.

برند چادر pekynew

چادر­های این تولید کننده چینی انواع چادر کوهنوردی بدلیل وجود کله بوفالو روی لوگو­اش به چادر كله گاوي مشهور شده است.

مدل pekynew 2001 c

چادر پکینیو c2001  با ظرفیت سه نفری است که دو به دو عدد جیب مجهز شده و همچنین بخش جلوی­ی‌ای دارد که می‌­شود تجهیزات مختلفی را در آنجا قرار داد. این مدل از نوع دوپوش است و در هر چهار فصل قابل استفاده می‌باشد. طول این چادر 210cm و عرضش هم 150cm می­‌باشد.

چادر کوهنوردی snow hawk

قطعا یکی از شناخته شده­ترین برندهای تولید کننده انواع چادر کمپینگ و کوه نوردی ،‌ این برند می­‌باشد. این برند ایرانی است و از تنوع دسته‌­بندی چادرهای این شرکت می­‌توان به مدل­های سامیت و دیسکاوری اشاره نمود.

چادر کوهنوردی اسنو هاوک مدل دیسکاوری

این مدل از انواع چادر کوهنوردی برند اسنوهاک دوپوش بوده و مناسب هر چهار فصل سال است. ظرفیت این چادر برای دو تا چهار نفر مناسب است و میله‌­های ثابت کننده چادر هم با رنگ پوشش چادر یکی است.

چادر کوهنوردی کایلاس

علاوه بر تولید چادر، برند کایلاس به تولید هر مدل تجهیزات کوهنوردی مشغول است. یکی از بهترین برندهای این حوزه در جهان است و در ایران هم بسیار محبوبیت دارد. قیمت چادرهای این برند نسبت به نسخه­‌های آمریکایی و اروپایی بسیار بصرفه و اقتصادی‌­تر است.

چادر کایلاس مدل مستر مدل 1P

چادر یک نفره کایلاس مدل مستر1P دوپوش بوده و جنس آن به ضدآب بودنش کمک فراوانی کرده. جنس کف چادر PU بوده از ورود مواد آبکی به چادر از طریق کف جلوگیری می­‌کند. تهویه این مدل از انواع چادر کوهنوردی برند کایلاس از طریق دو پنجره­ای است که در دو سمت قرار گرفته است.

سایر برندها

قطعا سر و ته معرفی انواع چادر کوهنوردی و برندهایشان مشخص نیست و ما به مهم­ترین و شناخته­ شده­ترین آنها اشاره کردیم. برندهایی همچون برند تولید کننده چادر کوهنوردی سالیوا ، چادر کوهنوردی هاسکی و چادر فرینو از دیگر کمپانی­ها هستند.

مزیت انتخاب چادر شناخته­ شده

داشتن حداکثر استاندارد و در نتیجه مستحکم و ایمن بودن یک چادر می­‌تواند مهم­ترین عامل انتخاب یک محصول میان انواع چادر کمپینگ و کوهنوردی برندهای شناخته شده باشد. هرگز برای کوهنوردی و طبيعت گردي که مقصد شما مکان­هایی دور افتاده است از چادرهای مسافرتی استفاده نکنید.

راهنمای انتخاب چادر کوهنوردی

اینکه ورزش کوهنوردی یک ورزش پرخطر و غیرقابل پیش­بینی است باید هر کدام از تجهیزات این ورزش را با نهایت دقت و حوصله انتخاب کرد. یکی از این انتخاب­ها، انتخاب بهترین گزینه میان انواع چادر کوهنوردی است.

وزن مناسب برای چادر کوهنوردی

همانطور که بالاتر اشاره شد داشتن وزن سبک و مناسب یکی از فاکتورهای یک چادر کوهنوردی حرفه­‌ای است. حمل چادر را باید قبل از صعود در نظر گرفت و این عمل می‌­تواند به تجربه هرچه بهتر شما از یک صعود فوق­‌العاده کمک کند.

استحکام مقابل طوفان

اینکه یک چادر در مقابل طوفان و فشار چقدر دوام می‌­آورد فقط بستگی به متریال مناسب آن ندارد؛ درواقع طراحی یک چادر آن را مورد قبول و در این مورد مستحکم می‌­کند. در این بین باز هم نمی­‌توان از نقش نوع آلیاژ و متریال استفاده شده در تولید اجزا چادر هم چشم پوشی کرد.

ضد آب بودن

چادر تک پوش یا دوپوش فرقی ندارد؛ یک چیز برای مصرف کننده مهم است و آن هم ضدآب بودن چادر می‌باشد. هنگام بردن چادر به ارتفاعات و مناطق دور دست حتما از ضدآب بودن چادر خود مطئن باشید.

جنس زیپ

زیپ چادر همان قفل خانه­‌های ما است و اگر می‌­خواهید شب را با کمپ زدن بگذرانید یک چادری را میان انواع چادر کمپینگ و کوهنوردی انتخاب کنید که از زیپ با کیفیتی برخوردار است.

جنس زیپ چادر کوهنوردی

عواملی که انتخاب چادر را تسهیل می­‌کند

یکی از دلایلی که ما در دستیابی به اهداف­مان پیروز می‌­شویم دانستن تکلیف و راه مشخص است. در اینجا انتخاب بهترین چادر کوهنوردی هدف­مان است و راه رسیدن به این هدف هم دانستن شرایط است. در اینجا به عواملی اشاره می­‌کنیم که شما را در انتخاب بهترین گزینه میان انواع چادر کوهنوردی هدایت می‌­کند.

هدف از سفر چیست

این سوال را اگر تنهایی می‌­خواهید حرکت کنید از خودتان و اگر دست جمعی می­‌خواهید جایی سفر کنید از یکدیگر بپرسید. اگر برای کوهپیمایی می‌­خواهید بار خود را ببندید از چادرهاي كوهنوردي مخصوص استفاده کنید و اگر می­‌خواهید به طبیعت گردی ملایم برویم، خب از چادر مسافرتي بهره بگیرید.

تعداد نفرات

همانطور که چند مدل را هم معرفی کردیم هر چادر دارای یک ظرفیت محدودی می‌­باشد و هنگام انتخاب چادر خود میان انواع چادر کوهنوردی حتما به آن­ها توجه کنید.

میزان تجهیزات مورد نیاز

چادرهایی در حیطه انتخابی شما وجود دارند که مجهز هستند به آشپزخانه، ایوان و تهویه و…. .در نتیجه هنگام انتخاب چادر مورد نیاز میان انواع چادر کمپینگ و کوهنوردی، مطمئن شوید که آن چادر همه­‌ی امکانات مورد نیاز شما را داشته باشد.

شکل ظاهری چادر

موردی تعیین کننده که انواع آن را در ابتدای مقاله هم شرح دادیم. مدل‌های گنبدی، ژئودزیک، تونلی و نوع خیام را بالاتر معرفی کردیم.

سهولت نصب

چادرهای امروزی و مدرن معمولا نصبی آسان و اصطلاحا دو ثانیه­ای دارند. این مورد می‌­تواند در انتخاب چادر هم بسیار کمک­ کننده باشد.

نصب آسان چادر کوه نوردی

فصل مورد استفاده

مشخص است که موقعیت زمانی و مکانی مقصد شما بسیار در انتخاب نه تنها چادر بلکه سایر تجهیزات کوهنوردی هم مهم است. انتخاب این محصول میان انواع چادر کوهنوردی در فصل زمستان با سایر فصول کاملا متفاوت است.

برای خرید زیرانداز و انواع چادر کوهنوردی به قسمت تجهیزات کمپینگ کوه بیست مراجعه کنید.

نقش چادر در کوهنوردی

نمی‌­توان از نقش چادر در حتی یک سفر هم گذشت. داشتن سرپناه و سقف این روزها در شهرهای پر از آدم یک پیش نیاز اساسی است برای زندگی کردن، چه برسد به اینکه در ارتفاع و نقاط دور افتاده که حتما ما باید سرپناهی با حداکثر استانداردها را داشته باشیم. در این مقاله ما به معرفی انواع برند، مدل و اشکال ظاهری چادر کوهنوردی پرداختیم. شما همچنین می‌توانید از طریق پیج اینستاگرام کوه بیست با ما در ارتباط باشید.

چرا کوه بیست

فروشگاه کوهنوردی کوه بیست، به عنوان یکی از پیشروان صنعت کوهنوردی در ایران، انواع مختلفی از تجهیزات کوهنوردی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. این تجهیزات شامل کلاه، کفش، کوله‌پشتی، چادر، خواب‌بگ، پوشاک و لوازم جانبی مانند ناودانی، نورپردازی، چسب، نخ، ناخنک، قلم نوری و غیره می‌شود.

سوالات متدوال انواع چادر کوهنوردی

برندها برتر چادر کوهنوردی کدام­اند؟

بین انواع چادر کوهنوردی این نام برند است که ما را مانند هر محصول دیگری به سمت انتخاب صحیح هدایت می­‌کند. برندهایی همچون کایلاس، اسنوهاک، پکینیو و سالیوا از مهم­ترین برندهای موجود در بازارند. انتخاب هریک از این برندها میان انواع چادرهای کوهنوردی می­‌تواند تجربه درخشانی را از یک صعود به شما هدیه کند.

ظرفیت­های چادر کوهنوردی چند دسته است؟

مهمتر از اینکه چادر شما فنری است، عصایی یا گنبدی، این مهم است که چادر شما چند نفر را داخل خود می‌­تواند جای بدهد. انواع چادر کمپینگ و کوهنوردی از نظر ظرفیت به دسته‌­های یک نفره، دو نفره، سه تا چهار نفره و چهارنفره به بالا تقسیم شده‌­اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا