تجهیزات کوهنوردیوسایل کمپینگ

درای بگ چیست؟ بهترین درای بگ برای حفظ وسایل از آب کدام اند؟

درای بگ چیست؟ یک نوع رایج از درای بگ که نه تنها در دره نوردی، بلکه برای قایق رانی، رفتینگ، کایاک سواری و غیره استفاده می شود، درای بگ ها هستند.

این درای بگ ها از مواد مقاوم در برابر آب یا پارچه پلاستیکی یا با روکش پلاستیکی ساخته شده اند.

درای بگ ‌های خشک به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سه‌چهارم پر باشند، بنابراین هوا می‌تواند در داخل درای بگ  باقی بماند و در صورت افتادن در آب شناور شود.

درای بگ هارا چندان بادوام نیستند، اگرچه هنوز هم می توانند یکی از بهترین گزینه ها در برابر آسیب باشند.

کیسه ضد آب چیست؟

انواع کوله پشتی برای دره نوردی

کوله پشتی های دره نوردی در یک دسته کلی به دو گروه تقسیم می شوند.

درای بگ چیست؟ کوله پشتی هایی که مانند درای بگ هارا هستند و راهی برای نفوذ آب به داخل کوله وجود ندارد.

کوله پشتی معمولی چیست؟ کوله پشتی هایی که کانال هایی برای تخلیه آب دارند و پس از ورود آب به آنها به راحتی قابل جدا شدن هستند.

نقاط ضعف و معایب

یکی از معایب کوله پشتی‌های معمولی این است که به محض پاره شدن، آب وارد کیف می شود و تمام وسایل داخل کیف را خیس می‌کند. پس بهتر است از درای بگ ها استفاده کنید.

کاربرد درای بگ چیست ؟

درای بگ در سفر، کوهستان و طبیعت چه کاربردهایی می‌تواند برای ما داشته باشد؟

 • درای بگ هارا را می‌توان به جای گالن آب برای انتقال آب از رودخانه به محل زندگی خود استفاده کرد.
 • لباس تمیز را از لباس کثیف جدا کرد. آن‌ها را با لباس و پارچه پر کرد و به جای بالش از آن‌ها استفاده کرد.
 • درای بگ هارا را می توان با هوا پر کرد و در هنگام عبور از رودخانه به عنوان جلیقه نجات استفاده کرد
 • حتی می‌توانید لباس‌های کثیف را با مقداری آب گرم و پودر لباس‌شویی در یک درای بگ قرار دهید و خوب تکان دهید تا بتواند به عنوان یک ماشین لباسشویی برای شما عمل کند.

درای بگ هارا را می‌توانید از فروشگاه کوهنوردی کوه بیست تهیه کنید.

ویژگی درای بگ چیست ؟

1: بهتر است جنس کوله پشتی در برابر سایش و خط و خش مقاوم باشد.

2: مقاومت وبی در برابر آب داشته باشد

3: بند و تسمه و تجهیزات اضافی روی کوله نصب نشده باشد.

4: در اثر تماس مداوم با آب، آب را جذب نکند و وزن اضافه نکند.

5: دارای بند کمری محکم و راحت برای متعادل کردن وزن کیف روی بدن.

6: بند‌های شانه و کمر کوله باید به راحتی آزاد شوند.

7: با توجه به محیط آبی دره‌ها باید دارای درز مقاوم و محکمی باشند.

8: کفی آنها باید محکم‌تر از بدنه و از پارچه مقاومی باشد.

9: بهتر است این درای بگ  ها به دلیل امکان نفوذ آب زیپ نداشته باشند.

10: از هرگونه وسایل اضافی خارج از کیف خودداری کنید.

درای بگ چه کاربردهایی دارد؟

نکات استفاده از درای بگ چیست ؟

 • در صورت عدم نیاز از درای بگ استفاده نکنید. (درای بگ خود را برای ورود به آب نگه دارید. مثلاً در برخی از نقاط دره ممکن است مسیریابی در آب نداشته باشید تا در هنگام ورود به آب از آن استفاده کنید.)
 • زمانی که در محیطی هستید که احتمال ورود آب به وسایل شما وجود دارد از درای بگ استفاده کنید.
 • درب درای بگ خود را به درستی و با احتیاط ببندید. (برای خشک نگه داشتن فضای داخل کیسه خشک، بسیار ضروری است که قسمت بالایی را با دقت ببندید.)
 • توجه داشته باشید که نباید آنقدر لوازم و لباس داخل درای بگ قرار دهید که نتوانید آن را به خوبی بسته بندی کنید (به طور کلی فضای داخلی این درای بگ ها نباید کاملا پر شود زیرا در این صورت ممکن است به خوبی ضد آب نباشند و آب به داخل آنها نفوذ کند. اگر علاقه دارید بدانید که برای رفاه بیشتر در سفر به کوه لباس مناسب کوهنوردی شما چگونه باید باشد پس حتما این مقاله را مطالعه کنید.

تست ضد آب بودن درای بگ چیست؟

1- اجازه بدهید هوای کافی درون درای بگ باقی بماند تا در فشار های کم مقاومت آن حفظ شود.

2- درای بگ را در کوله پشتی خود قرار دهید و از ارتفاع قابل توجهی داخل استخر بیندازید.

3-درای بگ را در کوله پشتی خود بگذارید و کوله پشتی را پشت سر بگذارید و به داخل استخر بپرید.

انواع درای بگ چیست ؟

درای بگ سطح 0 – کیسه های سبک وزنی که از وسایل ما در برابر باران محافظت می کنند، اما اگر در آب فرو بروند، نشت می کنند.

درای بگ سطح 1 – می‌توانید چندین متر آن را زیر آب فرو ببرید زیرا به صورت کامل از هوا خالی می شود. می‌تواند از 15 متری درون آب پرتاب شود در حالی که درون کوله پشتی است.

سطح خشک کیسه 2 – خالی از هوا نیست، می توان چندین متر زیر آب فرو برد. معادل پرتاب شدن از ارتفاع 15 متری به داخل استخر، در حالی که داخل کوله پشتی است.

Dry Bag سطح 3 – مقاومت این کوله در شتاب و سرعت برخورد آن با اجسام تیز و برخورد به وسایل دیگر است.

معایب درایبگ

انواع سایز درای بگ چیست؟

حجم یا اندازه کیف شما به طور مستقیم با مقدار باری که باید حمل کنید، ارتباط دارد. در این مقاله در مورد انواع فعالیت‌ها و حجم استاندارد مورد نیاز برای هر یک از ابزار و تجهیزاتی که با خود می‌آورید صحبت می‌کنیم. اما مهم‌ترین چیزی که در مورد حجم درای بگ ها باید بدانید نحوه نمایش و اندازه گیری آن است.

حجم کیف های ضد آب مانند کیف و کوله پشتی بر حسب لیتر اندازه گیری می‌شود. و می‌توانند از 2 لیتر تا 90 لیتر و حتی بیشتر حجم داشته باشند. یکی از معایب درایبگ ها این است که که داخل کیف‌های ضدآب بر خلاف کوله پشتی‌ها از هم جدا نیستند و معمولا یک فضای واحد وجود دارد. بنابراین نمی‌توانید فضای داخلی را به جز استفاده از وسایل جداسازی دیگر مانند زیپ‌های جداکننده دسته بندی کنید. برای یک صعود راحت و لذت بخش بایستی تمام قوانین صعود به کوه را بدانید پس با دقت اطلاعات را مطالعه کنید.

جنس بدنه درای بگ چیست ؟

بدنه درای بگ ها یا ocean pack عموما از پارچه‌های نایلونی، پلی استر و مشابه آن ساخته شده است که در برابر نفوذ آب مقاوم هستند. با توجه به کاربری مورد نظر، نوع این پارچه و همچنین خصوصیات آن از جمله ضخامت و میزان فشردگی بافت که به ویژه در انواع نایلونی متفاوت است. هنگام خرید دراي بك باید به این نکته توجه کنید که ضخامت پارچه در کارایی و مقاومت آن در برابر نفوذ آب بسیار موثر است.

راهنمای انتخاب درای بگ

همانطور که در ابتدای مقاله درای بگ چیست گفته شد، بیشتر فعالیت‌های طبیعت گردی نیاز به یک کیسه ضد آب دارند. دلیل این امر ارتباط مستقیم و غیر مستقیم شما با آب و رطوبت است. مزایای استفاده از درای بگ چیست؟ ممکن است بخواهید در ‌ها، دریاها و دریاچه‌ها کار کنید. در این صورت درای بگ به شما کمک می‌کند تا از وسایل حساس خود مانند وسایل برقی در برابر تماس با آب محافظت کنید. در برخی موارد حضور شما در مناطق معتدل، بارانی و مرطوب به طور غیر مستقیم شما را در معرض رطوبت و باران قرار می‌دهد. به همین دلیل باز هم یک کیف ضد آب خوب می‌تواند از وسایل شما به خصوص لباس‌ها و ملافه‌ها در برابر آب محافظت کند. اگر قصد خرید بهترین تجهیزات کمپینگ و تجهیزات کوهنوردی را دارید همین حالا برای ثبت سفارش اقدام کنید.

راهنمای انتخاب درای بگ

برای موج سواری و ورزش‌های آبی بهترین کیسه ضد آب چیست؟

برای پارو زدن و تفریحات ساحلی، استفاده از یک کیسه ضد آب معمولی برای محافظت از وسایل الکترونیکی شما مانند دوربین، شارژر و تلفن همراه کافی است. به طور کلی در این ورزش‌ها کیف وسایل شما به طور کامل در آب فرو نمی‌رود و کیف با اجسام سخت تماس پیدا نمی‌کند.

اگر قصد فعالیت کوتاه چند ساعته دارید، می‌توانید از کیسه 15-35 لیتری استفاده کنید. از این کیف‌ها می‌توان در مدل‌های کوله پشتی و کیف دستی استفاده کرد. همچنین در سفرهای ساحلی استفاده از کیسه ضد آب برای محافظت از وسایل، لباس‌ها و حتی حوله ها شما را خشک نگه می‌دارد و از ابزار شما در برابر شن محافظت می‌کند.

برخلاف پارو سواری، فعالیت‌های رودخانه نوردی، دره نوردی و کمپینگ جزو فعالیت‌های پرحرکت طبقه بندی می‌شوند. در این فعالیت‌ها، به خصوص کیف شما ممکن است برای مدت طولانی در آب غوطه ور باشد، مانند زمانی که از یک آبشار در دره پایین می‌آیید. بنابراین انتخاب یک درای بگ با پارچه ضخیم و رویه محافظت شده مناسب است. برای این فعالیت‌ها، توصیه می‌کنیم از یک کیسه ضد آب با رویه نایلونی و روکش PVC استفاده کنید تا از محموله خود در برابر اجسام تیز محافظت کند.

کیف‌های مورد استفاده در این فعالیت‌ها عموما کوله پشتی هستند و باید طراحی مناسبی داشته باشند تا روی شانه شما بماند. همچنین به دلیل اینکه شما فقط از یک درای بگ استفاده می‌کنید، مدل‌های مورد استفاده در این ورزش‌ها دارای یک یا دو جیب بیرونی برای دسترسی سریع به وسایلی هستند که نیازی به محافظت از آب ندارند. بنابراین حتما به این ویژگی توجه کنید و در صورت نیاز کیف را انتخاب کنید که دارای جیب خارجی باشد.

برای دوچرخه سواری بهترین درای بگ چیست؟

سبد های  دوچرخه ها یکی از مهم‌ترین ابزار و وسایل مورد استفاده گردشگران دوچرخه است. معمولا این باکس ها  در همه سفرها باید ضد آب باشند مگر اینکه مطمئن باشید در معرض آب و رطوبت قرار نخواهید گرفت.

این درای بگ ها که به انتهای دوچرخه و در برخی موارد در وسط آن وصل می‌شوند باید ضد آب باشند تا مهم‌ترین وسایل شما از جمله چادر مسافرتی، کیسه خواب و لباس گرم خیس نشوند.

شکل درای بگ ها به صورت اتاقک‌هایی است که از بالا باز و پر می‌شوند. پارچه آن‌ها باید ضخیم باشد تا در برابر ضربه اجسام نوک تیز مقاومت کند و معمولا رنگ این درای بگ ها برای دید مهم است.

برای سفر های جاده ای بهترین درای بگ چیست؟

در سفرهای خارج از جاده، درای بگ نقش بسیار مهمی دارند. این کیف‌ها لوازمی هستند که خارج از خودرو قرار دارند و در معرض آسیب بسیاری از عوامل محیطی قرار دارند. تصور کنید قصد دارید به یک دریاچه طبیعی بکر سفر کنید و باید وسایل کمپینگ و اقامت و همچنین تجهیزات الکتریکی مانند چراغ ها، شارژرهای خورشیدی و حتی دوربین حرفه‌ای خود را همراه داشته باشید. در این صورت استفاده از کیسه‌های مقاوم و بزرگ ضد آب بسیار ضروری خواهد بود

معمولا حجم این درای بگ حدود 80-120 لیتر است و بدنه بسیار مقاومی دارند. همچنین دسته‌ها به گونه‌ای قرار گرفته‌اند که در صورت سنگین شدن بار به راحتی توسط دو نفر جابه جا شود. در انتخاب این کیف‌ها باید به حجم و ابعاد آن‌ها توجه ویژه‌ای داشت. لوازم آفرود عموماً دارای ابعاد غیر قابل انعطافی هستند که باید کاملاً داخل کیف قرار گیرند.

برای آشنایی بیشتر با انواع کیف ضد آب و مشاهده مشخصات و امکانات می‌توانید به فروشگاه لوازم کمپینگ و طبیعت گردی کوه بیست مراجعه نمایید.

ویژگی درای بگ چیست؟

مواد ساخته شده در درای بگ چیست؟

مناطق مختلف زیادی در داخل دره‌ها وجود دارد که به طرق مختلف می‌تواند به کوله پشتی‌ما در طول ماجراجویی آسیب برساند.

کوله پشتی ما ممکن است با برخورد به شاخه‌های درخت، کشیده شدن سنگ‌های تیز ، زمانی که از کوله پشتی به عنوان خط راهنما استفاده می کنیم و یا کوله پشتی را از ارتفاع به داخل آب می اندازیم پاره یا خراشیده شود.

بهتر است به دنبال یک کوله پشتی باشید که در برابر آب مقاوم باشد و از نایلون یا پلی استر درجه یک ساخته شده باشد.

نایلون کوردورا  در درای بگ چیست؟

نایلون کوردورا یک ماده سبک وزن و مقاوم در برابر آب است که برای ضد آب و ایمن نگه داشتن وسایل ما بسیار عالی عمل می‌کند.

نایلون rip-stop در درای بگ چیست؟

یک ماده نایلونی ثانویه به نام نایلون rip-stop برای محافظت بیشتر از کوله پشتی شما در حالی که سبک وزن و مقاوم در برابر آب است استفاده می‌شود.

اغلب مواد پلی استر در برابر آب نیز مقاوم هستند، اما بهتر است استحکام الیاف به کار رفته در کوله پشتی یا کیف خشک را کنترل کنید.

اگرچه پلی استر و نایلون ماده ای قوی و مقاوم در برابر آب هستند، اما ضد آب نیستند.

در حالی که آنها می‌توانند در برابر آب مقاومت کنند و از نشت آب به کوله پشتی ما جلوگیری کنند، اما اگر برای مدت طولانی در آب غوطه ور شوند، ممکن است اشباع شوند.

چرا وسایل کوهنوردی را از کوه بیست تهیه کنیم؟

مربیان و متخصصین کوهنوردی موه بیست با سابقه فعالیت و مربیگری بیش از 15 سال قرار گرفتن در شرایط چالش برانگیز کوهپیمایی بهترین تجهیزات ضروری سفر را برای شما هموطنان عزیز گلچین کرده اند که می‌توانید با قیمت مناسب از فروشگاه کوه بیست تهیه فرمایید. پیج اینستاگرام کوه بیست را برای دریافت تخفیفات دنبال کنید.

راهنمای خرید درای بگ

درای بگ چیست؟ تقریبا مانند کیسه‌های معمولی ساخته و تولید می‌شوند. ویژگی اصلی این درای بگها خاصیت ضد آب بودن آن‌هاست که از وسایل و ابزار داخل آن در برابر رطوبت و خیس شدن محافظت می‌کند. بنابراین مانند کیف، این دستگاه را می‌توان به صورت کوله پشتی، کیف دستی، کیف کمری، کیف دوش و حتی کیف دستی عرضه کرد.

طراحی این کیف ها با توجه به کاربردشان متفاوت است. نکته قابل توجه سادگی درای بگ ها در مقایسه با کوله های معمولی است. معمولا جیب و بند خارجی ندارند و ظاهری ساده دارند. دلیل اصلی این موضوع سهولت در استفاده، افزایش ایمنی و کاهش وزن کیف ضد آب است.

سوالات متداول

 1. درای بگ چیست؟

درای بگ یک کیسه بزرگ است که روی کوله پشتی قرار می‌گیرد تا کوله را از نفوذ آب ایمن کند.

 • درای بگ را از کجا تهیه کنیم؟

انواع درای بگ با اندازه های مختلف و با کیفیت را می‌توانید ا کوه بیست تهیه فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا