مسافرت رفتنوسایل کمپینگ

نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت و اصول آن

سال‌­هاست با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی انسان­‌ها، مانند تغییر روزمرگی‌­ها، تغییر خواسته­‌ها و تغییر شکل تفریحات؛ اما بازهم با وجود تمام این توضیحات یک چیز است که همچنان بین انسان‌­ها و روابط‍‌شان جای دارد و از زندگی ما بیرون نرفته. در این مقاله از سایت فروشگاه کوهنوردی کوه بیست می‌‌خواهیم نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت را با هم مرور کنیم.

برپایی چادر، حلقه بجا مانده از گذشته

طبیعت‌­گردی و کمپ­ینگ همان فعالیتی است که انسان­‌ها همچنان آن را انجام می‌­دهند و از آن دست نکشیده­‌اند. در این مطلب و امروز قصد داریم به آشنایی با نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت و در کل اصول چادرزنی در کوه، بپردازیم.

برپایی و نحوه چادر زدن در طبیعت

برپایی چادر کوهنوردی

همانطور که از نامش مشخص است بهترین مکان برای برپایی چادر مخصوص کوهنوردی، کوه است. در ایران بزرگ ما که همیشه پر بوده از مکان‌­های بکر و نفس‌­گیر، می‌­توان به راحتی مکان‌­های مناسب را برای نصب چادر کوهنوردی، یافت و کنار دوستان‌مان از فضا لذت برد. برای مشاهده تجهیزات کمپینگ و نیز تجهیزات کوهنوردی کوه بیست اینجا کلیک کنید.

بهترین مکان برای برپایی چادر کوهنوردی

کشورمان ایران از شمال تا جنوب و از غرب تا شرق، یک منطقه و محیط تاریخی، زیبا و بکر برای ارائه در آستین دارد. حال قصد داریم تا دو نمونه از این مناطق که از قضا دارای فضاهای مناسبی هم برای کمپ کردن دارند، معرفی کنیم.

پارک ملی تندوره

این پارک که در شمال بجنورد واقع شده است، مکانی بسیار محبوب برای کمپ کردن کوه‌نوردانی است که با نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت آشنا هستند. گوش تا گوش پارک ملی تندوره را کوه های سر به فلک کشیده‌ای احاطه کرده‌­اند، که مناسب و درخور کمپ زدن و گذراندن اوقات خاص کوهنوردان است.

ییلاق سلانسر

ییلاق سلانسر واقع در استان گیلان و شهر رشت به عنوان یکی از جذاب­‌ترین مناطق ییلاقی کشور در نظر گرفته می‌­‌شود و دلربایی این منطقه زمانی مشخص می‌­شود که با پوشش گیاهی و جانوری آن و همچنین، قله سر به فلک کشیده درفک آشنا بشوید. این منطقه یعنی ییلاق سلانسر مانند پارک ملی تندوره می‌­تواند خوراک و آرام بخش طبیعت­‌گردانی باشد که با پار و طبیعت آشنا هستند.

از دیگر جاذبه‌های دیدنی مناسب کمپ زدن منطقه حفاظت شده سیاه کشیم انزلی واقع در بندر انزلی یا پیست اسکی الوارس در سرعین اردبیل و….، می‌­باشند.

مقاله مرتبط: قله علم کوه

راهنمای نصب چادر و اصول اولیه

همانطور که گفته شد و تعدادی هم بعنوان نمونه ذکر شد، کشورمان سراسر پر شده از مناطق دلنشین و دست نخورده. پس تنها چیزی که ما نیاز داریم کمپ زدن و البته قبل از آن اصول چادر زدن است.

نحوه چادر زدن در کوه

نکات چادر زدن

یک؛ توجه به مکانی که می­‌خواهید بروید و زمانی که برنامه‌­ریزی کرده‌­اید آنجا باشید. برای مثال شما در فصل گرما باید مناطق خوش آب و هوا را انتخاب کنید و اگر در این مسئله اشتباه کنید و بجای رفتن کنار یک رودخانه بکر یا یک جنگل سرسبز، بروید و در جایی خشک و گرم به برپایی چادر کمپ مشغول شوید، قطعا اسیر معضلاتی چون حیوانات و حشرات موزی و گرما، می­‌شوید.

دو؛ همراه داشتن وسایل و امکانات کافی که بتوانند شما را در سخت ترین زمان ممکن یاری کنند. بهترین مثال برای این مورد انتخاب چادر مسافرتی است. اگر شما حتی کاملا با نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت هم آشنا باشید ولی چادر کوچکی نسبت به جمعیت یا کم امکانات در دستتان باشد بازهم دچار مشکل می‌­شوید.

انتخاب چادر

همانطور که می­‌دانید تنوع در چادرهای مسافرتی امروزه بسیار زیاد است، پس اگر همیشه به کمپ کردن می­‌پردازید باید بدانید که مناطق ایده‌­آل شما کجاها است، پس در این صورت چادر خورد را هم باید متناسب با نوع مناطقی که همیشه می‌روید انتخاب کنید.

اصول برپا کردن چادر در جنگل

اگر بدنبال یک راهنمای مناسب در رابطه با چادر زدن در جنگل می‌­گردید باید بدانید که مهمترین نکته هنگام برپایی چادر، چیزی مشترک است با سایر مدل‌­های چادر زدن. در واقع آن تناسب اندازه چادر با تعداد افراد، است . نکته دوم این است، که بدلیل بارانی بودن اکثر جنگل ها و رطوبت موجود در این نوع مناطق حتما از چادر های ضدآب استفاده کنید.

آموزش چادر زدن در کوه

همانطور که اشاره شد، تناسب ابعاد چادر با افرادی که می‌­خواهند داخل آن بروند مهم­ترین نکته مشترک برای نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت و حتی خیابان است. اما برای کوه، نکات مهم برای چادر زدن وجود دارد که می­‌خواهیم به آن اشاره کنیم.

نکته اول

تنوع در چادر های کوهنوردی به دسته های مختلفی مختص هر فصل، تقسیم می‌­شوند. چادرهای سه فصلی که مناسب هر سه فصل پاییز، بهار و تابستان هستند و چادر های چهارفصل که کل سال را به آنهایی که نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت را بلدند، جواب می‌­دهد که البته این نوع چادر بیشتر مناسب فصول سرد است اما مشکلی هم نیست اگر در سایر فصول استفاده شود.

نکته دوم

دومین نکته در مورد نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت که بسیار هم مهم است این است که کجا چادر را برپا کنیم. اولین گام در اصول چادرزنی در کوه انتخاب محل مناسب است. کف محلی که می‌خواهیم شروع به نصب کردن چادر بکنیم باید صاف‌­ترین حالت ممکن را داشته باشد و شیب و همچنین سنگ­‌های بزرگ نداشته باشد. قدم دوم استفاده از چکش و میخ برای برپایی چادر عصایی کوهنوردی است زیرا بدلیل سنگی بودن سطح کوه برای اتصال چادر به سطح باید از چکش و میخ­‌های فولادی مخصوص استفاده شود.

نکته سوم و آخر

در صدر اصول و نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت این امنیت است که حرف اول را می‌­زند. دوری از حیوانات وحشی و موزی­ یکی از موارد مشترک برای تمامی مدل‌­های کمپ زدن است. همچنین برای اسکان مسافران و کمپ­‌ها در کوه دوری از محل ریزش سنگ و باد و حتی بهمن نکات ایمنی مهمی هستند. با این وجود این دو نکته حتما باید جزو راهنمای نصب چادر در کوه قرار گیرند.

انواع چادر کوهنوردی

اینکه چطور چادر بزنیم و چه نوع چادری بزنیم کاملا بستگی به نوع منطقه‌­ای که آنجا می‌­خواهید بروید دارد. برای مثال مناطق صاف مانند انواع  پارک جنگلی، بیابان­ و…. نیاز به چادر خاص و تخصصی‌ای نیست هرچند که چند نکته مشترک در نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت و…. یکسان است. برای آشنایی با انواع چادر کوهنوردی مقاله ای با همین نام در سایت کوه بیست موجود است.

چادر زدن در کوه و طبیعت با چادر دیواره ‌نوردی

برای صخره­‌نوردان و آن‌هایی که تجربه نصب کردن چادر در ارتفاعات بلند و کم عرض را دارند این نوع چادر بسیار معروف است. در واقع حتی هر کسی که با نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت آشنا است هم یکبار نام این نوع چادر به گوشش خورده. نام دیگر این چادر پرتلیج کمپین است و مناسب نصب روی دیواره‌­های صخره است.

برپایی چادر پرتلیج

چادر زدن در کوه و طبیعت با چادر دوپوش

همانطور که از نامش پیداست، شامل دو رویه پوششی است. این مدل هم نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت با این مدل چادر زیاد سخت نیست. رویه‌­ی خارجی آن مثل پتو کل چادر حتی ورودی را هم می­‌پوشاند و بیشتر مانع نفوذ سرما و باران می­‌شود و البته یک فاصله چند سانتی هم با رویه­‌ی داخلی باید داشته باشد.

چادر زدن در کوه و طبیعت با چادر تک­پوش

نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت با مدل تک پوش همان نکات چادر زدن معمولی، را داراست. دارای سه لایه است، که به هم دوخته شده و جنس لایه خارجی چادر تک‌پوش نایلون است و از لایه میانی که مخصوص دفع رطوبت و آب است، محافظت می‌­کند.

چادر زدن در کوه و طبیعت با چادر عصایی

این نوع چادر که با سایر مدل‌­های نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت متفاوت است، بسیار برای کمپ کردن در کوه مناسب است. دلیل این موضوع این است که بدلیل ناهموار بودن سطح در کوه و وجود باد و طوفان در این نوع مناطق چادر عصایی می‌­تواند کاربردی باشد. چادر عصایی بدلیل نوع اتصالش به زمین همراه با میخ­‌های فولادی مقابل باد و طوفان بسیار مقاوم و مناسب است.

چادر عصایی چیست

چادر زدن در کوه و طبیعت با چادر گنبدی

نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت بسیار آسان است مخصوصا اگر از چادر گنبدی استفاده کنیم. این نوع چادر معمول‌ترین نوع چادر است و همه­‌ی افراد که حتی یک بار تجریه چادر زدن را داشته باشند و با نحوه چادر زنی در طبیعت آشنا باشند، اصول برپا کردن چادر گنبدی را بلدند.  

چادر زدن در کوه و طبیعت با چادر ژئودزیک

نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت با این چادر بسیار پیچیده است، زیرا این چادر از ساختار خاصی بهره­ می­‌برد و برپا کردن چادر ژئودزیک بسیار تخصصی است. لازم به ذکر است این مدل مانند چادر عصایی مناسب آب و هوای طوفانی و شرایط خاص جوی است چرا که بسیار محکم و سخت­، است.

چادر زدن در کوه و طبیعت با کیسه بیواک

قطعا کوهنوردان و آنهایی که صعود کوه‌ها برایشان تکراری شده و همچنین با نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت آشنا هستند، این کیسه را به خوبی می­‌شناسند. کیسه بیواک جمع شدن و نصب­ش بسیار راحت­‌تر و حتی گرمتر از چادرهای دیگر است. این چادر هیچ ستونی ندارد و فقط یک نفر داخلش جا می‌­شود.

کیسه بیواک چیست

چادر زدن در کوه و طبیعت با چادر کوهنوردی اتوماتیک

تنها راهنمایی در رابطه با برپایی چادر اتوماتیک این است که آن را از کیسه دربیاورید و پایه‌های آن را باز کنید. این مدل مناسب آن افرادی است که تجربه زیادی در کمپ کردن ندارند و آشنایی زیادی با نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت ندارند. همانطور که اشاره شد نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت با این چادر نیازمند نکات خاصی نیست.

چادر زدن در کوه و طبیعت با چادر کوهنوردی هرمی

شما حتما باید با اصول و نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت آشنا باشید تا این نوع چادر را بتوانید نصب کنید. این چادر مناسب مناطق گرمسیری است و بدلیل جنس نازک­ش برای سرما مناسب نیست. باید اضافه کرد که ساختار این چادر با یک ستون وسط آن شکل می‌­گیرد و بدلیل ظاهرش محبوبیت بالایی هم دارد.

نکات مهم برای برپایی چادر

اولین نکته: برای قدم اول در مناطق شرجی و بارانی حتما یک پلاستیک هم اندازه چادر مورد استفاده‌­تون زیر آن بیاندازید. بعد از این نکته اطمینان حاصل کنید که لبه‌­های آن از کناره­‌های چادر بیرون نزند که این کار موجب می‌شود آب ناشی از باران وارد چادر نشود.

نکته دوم: اگر درست با نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت آشنا باشید، می‌­دانید که قبل از سفر باید از وجود همه اجزای چادر داخل کیف­ش اطمینان حاصل کرد. بعد از اینکه به منطقه کمپ نزدیک شدیم و خواستیم چادر را نصب کنیم همه‌‌­ی اجزا چادر را بیرون می­اوریم و تکه­‌های هر بخش را از کنار هم قرار می­‌دهیم تا هنگام نصب هر بخش چادر قابل تمییز باشند.

سومین نکته: همانطور که بالاتر هم ذکر شد اگر در منطقه‌­ای بارانی کمپ کردید حتما از چادرهای دوپوش استفاده کنید. این باعث می‌شود تا از رویه‌­ی دوم آنکه مخصوص جلوگیری از باران است، استفاده کنید.

نکته چهارم: منطقه‌­ای را برگزینید که به اندازه کافی فضای مناسب برای نصب چادر و راه انداختن آتش را داشته باشد؛ یعنی محل آتش به اندازه ای نزدیک به آتش نباشد که با یک باد دود وارد چادر بشود.

چکیده بهترین نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت

به عنوان جمع بندی باید نکات پیشین را تکرار کرد؛ اما باز هم می‌­شود بیشتر به نکات مهم برای چادر زدن، پرداخت. ضمنا علاوه بر نکاتی ذکر شده در این مقاله می‎‌توانید برای اطلاعات بیشتر با ما از طریق پیج اینستاگرام کوه بیست در ارتباط باشید تا مطالب بیشتری را تحت عنوان مشاوره به شما ارائه بدهیم.

قدم اول

 محکم بودن قدم اول بسیار مهم و حیاطی است. در مسئله چادر زدن گام اول و مهم این است که قبل از سفر از انتخاب‌­هایمان، آماده‌­سازی وسایل‌مان و مشخص شدن تعداد همسفران‌مان مطمئن باشیم.

قدم دوم

 چادر مناسب را انتخاب کنیم. نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت بسیار مقوله مهمی است و همین مسئله باعث می‌­شود تا به این فکر کنیم که انتخاب یک چادر مناسب با محیط و منطقه مقصدمان تا چه اندازه حیاطی است.

قدم سوم

 نصب چادر با حوصله و صبر. فرض کنیم همه‌­ی ما نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت را بلدیم؛ اما نکته‌­ای که ممکن است خیلی‌ها فاقد آن باشند صبر است. پس هنگام برپا کردن چادر حتما نهایت دقت و حوصله را به خرج دهید.

چادر هرمی چیست

سوالات متداول

مهمترین نکات چادر زدن در کوهنوردی کدامند؟

نکات و نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت هم می‌­تواند آسان باشد هم تخصصی. تنها این بین نوع چادر و منطقه ای که می‌­خواهیم برویم مهم است که چگونه باشد. برای کوهنوردی، همانطور که بالاتر اشاره شد، با توجه به شرایط جوی موجود در مقصدمان نوع چادر را انتخاب می‌کنیم، که می­‌تواند مثلا چادر ژئودزیک باشد یا گنبدی یا اصلا چادر نباشد و کیسه بیواک تک‌نفره باشد.

مکان احداث چادر باید چه ویژگی­هایی داشته باشد؟

نحوه چادر زدن در کوه و طبیعت و همچنین مهم­ترین نکته‌­ی این روند این است که سطح صاف و خالی از سنک و چوب و… را انتخاب کنیم؛ نکته­‌ی بعدی شیب نداشتن آن منطقه است و نکته­‌ی آخر از خطرات موجود مانند حیوانات وحشی دور بودن می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا