خطرات کوهستان

خطرات کوهنوردی که ممکن است شما را تهدید کند!

شما در هنگام کوهنوردی ممکن است خطرات زیادی را تجربه کنید اما راه حل برای هر خطر قطعا با دیگری متفاوت است پس شما باید طریقه مواجه شدن با هر خطر را آموزش ببینید.

ما در مجله فروشگاه کوهنوردی کوه بیست مقاله‌ای تحت عنوان خطرات کوهنوردی برای شما کوهنوردان نوشتیم تا در آن با انواع خطر تغییر ناگهانی هوا در کوه نوردی ، بیماری ارتفاع در کوهنوردی ، خطر سقوط در شکاف هنگام کوهنوردی و…. آشنا شوید.

خطرات کوهنوردی چیست

خطرات کوه نوردی چیست ؟

با توجه به اینکه خطر به طور ثابت برای هر آدمی پیش نمی‌آید اما ما در این لیست تعدادی از خطراتی که ممکن است برایتان پیش بیاید را به طور کامل برایتان شرح می‌دهیم.

خطر سقوط درهنگام کوهنوردی

 یکی از مهم‍‌ترین خطرات کوهنوردی ، سقوط است. اگر از ارتفاع بیشتر از یک‌و‌نیم متر سقوط کردید، احتمالا بدن شما دچار آسیب دیدگی می‌شود. اگر از ارتفاع بیشتر از 6 متر سقوط کنید احتمال مرگ جدی را در پی دارید.

برای جلوگیری از سقوط باید ذهنی قوی و مسیریابی درست انجام دهید تا بتوانید تمام توان خود را برای جلوگیری از رخ دادن خطر سقوط به کار ببرید.

استفاده از کلاه ایمنی مخصوص ورزش كوهنوردي یکی از عوامل جلوگیری از خطر سقوط در کوهنوردی است مخصوصا در زمانی که شما برای کوهنوردی از سر طناب استفاده می‌کنید. برای دست یابی به بهترین تجهیزات کوهنوردی همین حالا عضو سایت شوید.

یکی از بزرگترین خطرات کوهنوردی؛‌ بهمن

از دیگر خطرات کوهنوردی که سالانه جان میلیون‌ها کوهنورد را می‌گیرد بهمن است.

حجم زیادی برف که با سرعت بیشتر از صد کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند، کوهنوردان را در خود دفن می‌کند و به سرعت باعث خفگی کوهنورد می‌شود.

برای جلوگیری از خطر گرفتارشدن در بهمن رعایت دو مورد زیر الزامی‌است:

1.کوهنوردی نکردن در مناطقی که قبلا در آن بهمن آمده است.

2.وجود افرادی که به شما در هنگام گرفتارشدن در بهمن کمک کنند.

البته این را بدانید که معمولا افرادی را که در بهمن گرفتار می‌شوند، نمی‌شود نجات داد پس بهترین راه برای جلوگیری از خطر ریزش بهمن در کوهنوردی باید از مناطق بهمن خیز عبور نکنید.

کوهنورد آلکس لووه به دلیل گرفتار شدن در بهمن درگذشت.

خطرات طبیعی کو نوردی

آب و هوا

از دیگر خطرات کوهنوردی ، آب و هوا است. این خطر جز خطرات طبیعی کوهنوردی به شمار می‌رود.

این خطر معمولا به صورت طوفان رخ می‌دهد. طوفان‌ها می‌توانند باعث گم شدن، سقوط افراد از کوهستان و… شود.

به یاد داشته باشید که خطرات کوهنوردی معمولا قابل حل نیستند پس برای جلوگیری از بروز خطر حتما قبل از شروع کوهنوردی برنامه ریزی دقیقی انجام دهید تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری شود.

در صورت پیش‌بینی طوفان برای ارتفاعات اصلا به کوه نروید و هیچ گاه خطرات کوهنوردی را به شوخی نگیرید.

فشار محیط

قرار گرفتن بدن در شرایط سخت کوهستان می‌تواند عملکرد آن را پایین آورد. مثلا اگر در تابستان کوهنوردی کنید و از آب کافی استفاده نکنید بدن دچار گرمازدگی می‌شود و همین موضوع باعث کم طاقت شدن شما می‌شود.

به طور کلی برای جلوگیری از خطرات کوهنوردی باید برنامه ریزی دقیقی داشت و مداوم شرایط کوهستان را چک کرد. فراموش نکنید که بهتر است کامل ترین تجهیزات را در کوله کوهنوردی خود همراهتان ببربد.

هیپوترمی

یکی دیگر از خطرات کوهنوردی که می‌تواند حتی به مرگ انسان دچار شود، هیپوترمی است.

هیپوترمی معمولا با سرشدن انگشتان شروع می‌شود و در نهایت به سرمازدگی و مرگ منجر می‌شود.

بودن بدن در معرض سرما در مدت طولانی باعث افزایش غلظت خون می‌شود و در نهایت به مرگ انسان منجر می‌شود. برای جلوگیری از خطر هیپوترمی رعایت نکات زیر الزامی است:

پوشش مناسب برای جلوگیری از خطرات کوهنوردی

شما باید در هنگام کوهنوردی از پوشش مناسب و انتخاب لایه بندی درست استفاده کنید.

ما در مقاله لباس کوهنوردی در قسمت مجله کوه بیست شما را در انتخاب بهترین لباس کوهنوردی راهنمایی کردیم.

خطرات کوهنوردی در زمستان

کالری

برای در امان ماندن از هیپوترمی باید به تغذیه در هنگام کوهنوردی اهمیت بسیار زیادی بدهید. دقت کنید که خوردن و آشامیدن را به میزان کافی و با برنامه ریزی انجام دهید.

تحرک

برای گرم نگه‌داشتن بدن باید تحرک کافی داشته باشید تا از بروز هیپوترمی جلوگیری کنید.

هوشیاری

وقتی که شما درگیر هیپوترمی شوید به احتمال زیاد احساس گرما و آرامش می‌کنید اما این موضوع باعث مرگ می‌شود. مراقبت کردن از خودتان باعث می‌شود تا ازبروز هیپوترمی جلوگیری کنید.

هوشیاری در کوهنوردی

آمادگی جسمانی

همیشه برای انجام کوهنوردی باید آمادگی جسمانی داشته باشید. سطح آمادگی جسمانی به میزان سختی کوهنوردی شما برمی‌گردد.

ارتفاع زدگی

ارتفاع زدگی ناشی از نرسیدن اکسیژن کافی به بدن است که می‌تواند باعث خستگی بدن، سردرد، علائم سرماخوردگی وعدم فکر کردن شود.

برای جلوگیری از ارتفاع زدگی باید به صورت تدریجی از ارتفاعات بالا بروید تا بدن به کم شدن میزان اکسیژن واکنش خاص نشان ندهد.

ارتفاع زدگی از خطرات طبیعی کوهنوردی به شمار می‌رود و در صورت پیدایش علائم گفته شده در بالا باید به سرعت ارتفاع کم کنید.

بیماری عدم ریوی

با تجمع مایعات و خون در ریه بیماری عدم ریوی خود را نشان می‌دهد. اگر از عدم ریوی جلوگیری نکنید باعث می‌شود که نفس کشیدن برایتان سخت و در برخی موارد باعث جلوگیری از نفس کشیدن و در نتیجه مرگ می‌شود.

برای جلوگیری از عدم ریوی باید از کپسول اکسیژن و در برخی موارد کاهش ارتفاع استفاده کرد.

اگر دچار علائمی مثل تنگی نفس، احساس بد در قفسه سینه و سرفه شدید بدانید که تجمع مایعات در ریه شما شروع شده است.

آدم مغزی

آدم مغزی جز بدترین و سخت‌ترین خطرات کوهنوردی به شمار می‌رود. تورم مغز باعث تشنج و در موارد بسیار زیادی باعث مرگ می‌شود.

برای جلوگیری از آدم مغزی باید به سرعت ارتفاع را کم کرد تا میزان خطر به حداقل برسد.

خطرات کوهپیمایی چیست

خستگی

یکی دیگر از خطرات کوهنوردی، خستگی انسان است. در اثر کوهنوردی و فعالیت زیاد عضلات خسته می‌شوند همین خستگی که برای عضلات رخ می‌دهد ممکن است باعث عدم تمرکز و گاها به سقوط ختم می‌شود.

برای جلوگیری از این مشکلات باید با برنامه ریزی حرکت کنید و استراحت کردن را اصلا فراموش نکنید.

شما با تمرین کردن مداوم می‌توانید محدودیت بدن‌تان را در برابر خستگی افزایش دهید .

یکی از اشتباهات رایجی که بین کوهنوردان اتفاق می‌افتد این است که تمام انرژی خود را برای صعود به کوه و رسیدن به قله صرف می‌کنند و برای پایین آمدن خسته می‌شوند.

در ادامه مقاله خطرات کوهنوردی با انواع خطرات طبیعی کوه پیمایی آشنا می‌شوید. 

خطرات کوهنوردی از نوع طبیعی

تا اینجای مقاله خطرات کوهنوردی به بررسی بیشتر خطرهای کوهنوردی پرداختیم حالا خطراتی که ممکن است طبیعت برایتان ایجاد کند را ذکر می‌کنیم.

خطرات طبیعی کوهنوردی به خطراتی گفته می‌شود که انسان در بوجود آمدن آن‌ها نقش ندارد و با سنجیدن تمامی جوامع می‌توانید از مشکل سازی این خطرات برایتان جلوگیری کنید.

ریزش سنگ‌ها

ریزش سنگ جز بلاهای طبیعی است و انسان در رخ دادن آن نقشی ندارد. این حادثه هر چقدر هم که کوچک باشد می‌تواند کوهنورد آسیب جدی وارد کند.

شناخت مسیر کوهنوردی، پرس‌وجو از افراد و توجه به شرایط فصلی از مهم ترین راه‌های جلوگیری از آسیب سنگ‌ها است. ریزش سنگ معمولا در هنگام سنگنوردی ویا صخره نوردی رخ می‌دهد.

برف کوری

برف کوری بر اثر برخورد اشعه خورشید به چشم کوهنورد رخ می‌دهد که می‌تواند باعث گم کردن راه و گاها منجر به سقوط کوهنورد شود.

برای جلوگیری از برف کوری، باید از عینک کوهنوردی مناسب استفاده کنید. ما در مقاله بهترین عینک کوهنوردی به شما در خصوص خرید عینک کوهنوردی نکات رزشمندی را ذکر کرده‌ایم.

این موضوع را به خاطر داشته باشید که در ارتفاعات بدلیل رقیق بودن هوا، اشعه خورشید به صورت قوی تر عمل می‌کند.

ریزش یخ‌ها

ریزش یخ در شرایطی که دارید یخنوردی می‌کنید رخ می‌دهد. این اتفاق یعنی ریزش یخ مثل ریزش سنگ خطرناک است پس حتما استفاده از کلاه ایمنی به شما توصیه می‌شود. خطر ریزش یخ در هنگام ظهر و تابش مستقیم خورشید به شدت افزایش می‌یابد.

سقوط در شکاف هنگام کوهنوردی

یکی دیگر از خطرات کوهنوردی ، سقوط در شکاف یخچال‌ها است. اگر کوهنوردی در شکاف یخچالی سقوط کند معمولا نجات آن توسط نیروهای امداد و هلال احمر هم کار غیرممکنی است.

برای کم کردن خط سقوط در شکاف باید با اصول و طناب ایمنی از روی یخچال‌ها عبور کنید. عبور از روی شکاف‌ها در هنگام ظهر بسیار خطرناک است زیرا برف‌ها ممکن است آب شوند پس به راحتی شما در شکاف فرو می‌روید

خطر سقوط در حین صعود در کوهنوردی

برای اینکه از شکاف‌های یخچالی در امان بمانید باید برای کوهنوردی خود برنامه ریزی دقیق داشته باشید. این خطر شمارا در همه فصل‌ها مخصوصا زمستان تهدید می‌کند.

خراب شدن تجهیزات

پاره شدن طناب ایمنی، پاره شدن چادرکوهنوردی از مهم ترین خطرات کوهنوردی است که تجهیزات کوهنورد را ممکن است درگیر کند.

قبل از شروع برنامه کوهنوردی همیشه باید از سالم بودن تجهیزات خودتان مطمئن شوید.

از وسایل کهنه و تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید و سعی کنید تجهیزات کوهنوردی با کیفیتی تهیه کنید.

کوهنورد یرزی کوکوچکا بخاطر پاره شدن طناب ایمنی در هنگام کوهنوردی جان خود را باخت. در مقاله چک لیست وسایل کوهنوردی ما هرآنچه که نیاز است با خود ببرید تا امنیت بالایی داشته باشید را برایتان شرح داده‌ایم.

آسیب دیدگی یکی از خطرات کوهنوردی

آسیب دیدگی‌هایی ممکن است برای شما مثل پیچ خوردن پا، کش آمدن رباط پا و فشارآمدن به زانو در هنگام کوهنوردی رخ دهد.

شما با تقویت عضلانی بدن‌تان می‌توانید تا حد امکان از آسیب دیدگی جلوگیری کنید.

استفاده از تجهیزات کوهنوردی با کیفیت و تغذیه مناسب نیز خطر آسیب دیدگی را کاهش می‌دهد.

حیوانات

یکی دیگر از خطرات کوهنوردی که کوهنوردان ممکن است با آن روبرو شوند، خطر حیوانات است.

برای مقابله با حیوانات بهترین راه، کوهنوردی گروهی است. این را بدانید که طبیعت خانه اصلی حیوانات است و شما نباید به حیوانات آسیب بزنید.

ناوبری

گم شدن در هنگام کوهنوردی از خطرات کوهنوردی به شمار می‌رود زیرا در پی آن خطرات دیگری نیز ممکن است شمارا تهدید کند.

کسب توانایی استفاده از جی پی اس و راهنمایی مسیر این خطر را تا حد امکان برای شما کاهش می‌دهد.

سهل انگاری

شما نباید در هنگام مواجه شدن با حتی کوچک‌ترین خطرها سهل انکاری کنید زیرا اگر جلوی خطر کوچک را نگیرید همان خطر ممکن است به شکل بدتر شمارا تهدید کند.

اگر حواس پرت هستید سعی کنید عواملی که باعث حواس پرتی بیشتر شما می‌گردد مثل صحبت کردن با دیگران را از خود دور کنید.

تب قله

ممکن است شما با قله فاصله کمی داشته باشید اما متوجه شوید که طوفان در بالای قله رخ داده است اینجاست که باید به برگشت فکر کنید زیرا سلامت جانی شما از اهمیت بسیار بالاتری نسبت به فتح قله برخوردار است .

تب قله از مهمترین خطرات کوهنوردی است که باید به آن توجه بسیاری کرد. تب قله دید تولنی یا بسته‌ای است که توجه افراد نزدیک به قله را نسبت به خودش جلب می‌کند.

گرسنگی و کم خوردن آب تاثیرگذار روی انواع خطرات کوهنوردی

کم استفاده کردن از مواد غذایی و در نتیجه گرسنگی در مواقع جدی ممکن است به مرگ دچار شود.

برای مصرف موادغذایی و آب آشامیدنی در هنگام کوهنوردی از برنامه ای متداول استفاده کنید تا این خطر را تا حد امکان کاهش دهید.

یک برنامه عالی برای کوهنوردی و در نتیجه حفظ انرژی بدن استفاده از 300کالری یعنی مواد غذایی است . برای نوشیدن آب در هر ساعت حداقل نیم لیتر آب بنوشید.

رز کوهستان یکی از محبوب‌ترین گل‌های دنیاست که در انواع مختلف و رنگ‌های متعددی وجود دارد. این گیاه زینتی در مناطق مختلف جهان، به ویژه در مناطق گرم و خشک، رشد می‌کند. این گل دارای بوی خوشایند و مطبوعی است که همه را به سوی خود جذب می‌کند.

رز کوهستان با گل‌هایی زیبا و براق، مورد علاقه آفتاب‌پرستان و علاقه‌مندان به گل‌های باغچه است. این گیاه می‌تواند در بوته‌های کوچک یا درختان بزرگی با ارتفاع بیش از یک متر رشد کند.

رز کوهستان به عنوان یک گل بسیار شکوفه‌دار شناخته شده است و به خاطر زیبایی و شکوفه‌های براقش، به عنوان هدیه عروس و داماد، عید و تولد، عشق و علاقه و … استفاده می‌شود.

خلاصه مقاله خطرات کوهنوردی

در مقاله خطرات کوهنوردی ما سعی کردیم با ذکر خطرات طبیعی کوه نوردی و خطرات مصنوعی و راه پیشگیری از هر کدام از آنها شما را در خصوص کوهنوردی با کیفیت بهتر و کم خطرتر راهنمایی کنیم.

چرا کوه بیست سایتی خاص برای کوهنوردان است؟

کوه بیست سایت فروشگاهی است برای محصولات و تجهیزات مورد نیاز کوهنوردان که با بهترین کیفیت و قیمت بسیار مناسب عرضه می‌شود.

علاوه بر خرید تجهیزات کوهنوردی می‌توانید از سایت کوه بیست انواع مقالات را در زمینه کوهنوردی و کوه بخوانید و اطلاعات مناسبی در زمینه‌های معايب كوهنوردي ، فوايد كوهنوردي ، پوشش در کوهنوردی و… کسب کنید.

در سایت کوه بیست بهترین مربیان کوهنوردی آماده آموزش کوهنوردی اصولی به شما هستند همچنین اخبار کوهستان‌ها را میتوانید از این سایت و پیج اینستاگرام کوه بیست دنبال کنید.

سوالات متداول مقاله خطرات کوهنوردی

1.خطرات طبیعی کوهنوردی به چه خطراتی گفته می شود؟

خطرات طبیعی کوهنوردی به خطراتی گفته می‌شود که انسان در بوجود آمدن آن‌ها نقش ندارد و با سنجیدن تمامی جوامع می‌توانید از مشکل سازی این خطرات برایتان جلوگیری کنید.

از جمله این خطرات طبیعی طوفان، ریزش کوه، ریزش بهمن، ریزش سنگ، یخ ریزی را می‌توان نام برد.

2.بهترین راهکار برای جلوگیری از خطرات کوهستان چیست؟

شما باید برای کوهنوردی برنامه خاصی بچینید که این برنامه باید با رعایت اصول کوهنوردی یعنی سنجیدن آب و هوا، مشخص کردن مسیر، چک کردن تجهیزات و… باشد.

هرچقدر کوهنوردی با برنامه از پیش تعیین شده انجام شود از بروز خطرات کوهنوردی جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا