کوه های مرکزی ایران کجاست ؟

کوه های مرکزی ایران نواری هستند طویل و منقطع شده توسط بیابان ها، و تا حدودی منفرد که فقط به دلیل امتداد آن در مرکز ایران از آن به کوه های ممتد مرکزی نام برده می شود.

این قلل از شهر تفرش با قله نقره کمر آغاز می گردند و در مسیر تا شهر بابک کرمان شامل قلل برف انبار، پلنگ آبی ، ویلیجیا، کرگز، کرکس، میل، مارشنان، شیرکوه و… می شوند. با سایت کوه بیست همراه باشید.

بخاطر قرار گرفتن هر کدام از این قلل به صورت منفرد در مناطق جداگانه آب و هوایی، تنوع پوشش گیاهی، جانوری دارند.

صعود زمستانی این کوه ها به دلیل کم بودن ارتفاع و طول مسیر با استقبال زیاد کوهنوردان روبرو می شود.

در ادامه چگونگی صعود هر یک از این قله ها را برایتان خواهم گفت.

کوه های مرکزی ایران شامل کوه های ممتد مرکزی و کوه های کرمان

موقعیت جغرافیایی کوه های مرکزی ایران

رشته كوه های مركزی ایران در امتداد قطر بزرگ ایران یعنی از شمال غربی به سوی جنوب شرقی كشیده شده و استان آذربایجان شرقی را به كوه های سیستان و بلوچستان متصل می کند.

کوه‌های مرکزی ایران از شمال غرب و غرب به رشته کوه‌های زاگرس و از شمال به البرز محدود است و در جنوب آن زمین‌های پست خشک واقع شده و در کرانه‌های شمالی خلیج فارس و دریای عمان ارتفاع آن از سطح دریا به صفر می‌رسد. در مشرق آن دو کویر غیرقابل زیست واقع شده که دشت کویر در شمال و دشت لوت در جنوب واقع است، حاشیه این دو کویر از حوالی کاشان در جنوب تا منطقه بسطام در شمال شاهرود را در بر می‌گیرد.

طول رشته كوه های مركزی 1460 كیلومتر و عرض آن به طور متوسط 80 كیلومتر است و مساحتی برابر 143000 كیلومتر مربع یا 8.5 درصد مساحت كشور را شامل می شود.

تقسیم بندی کوه های مرکزی ایران

کوه های مرکزی ایران به دو بخش کوه های ممتد مرکزی و کوه های کرمان تقسیم می شوند.

الف-قهرود که طولانی‌تر و بلندتر است از اطراف کاشان و جنوب تهران آغاز می‌شود و تا کرمان ادامه دارد، این بخش کوه های ممتد مرکزی است که شامل قلل برف انبار،دومیر،کرکس و شیرکوه است.

ب-بنان که ادامه کوه قهرود است که تا منطقه مکران در استان سیستان و بلوچستان ادامه یافته است، بخش کوه های کرمان را شامل می گردد. مرتفع‌ترین قله ها هزار، لاله زار، جوپار و پلوار است.

کوه های ممتد مرکزی

بالاتر اشاره شد که کدام کوه از مجموعه کوه های مرکزی ایران محسوب می شود؛ اما حالا می‌خواهیم به معرفی کوه‌های ممتد مرکزی بپردازیم. برای معرفی قلل این بخش از کوه های مرکزی ایران با ما همراه باشید.

قله برف انبار

قله برف انبار قم از بخش شمال به روستایی به نام فردو و از قسمت شرق به روستایی با نام واصف (روستای محققین) امتداد پیدا می‌کند. در کنار قله برف انبار دره‌ای به عمق 600 متر قرار دارد که در فصل زمستان و گاهی در سایر فصول سال برف زیادی در آن جمع می‌شود. شاید بتوان دلیل اصلی نامگذاری این کوه را در همین عدد جستجو کرد.

همچنین قله برف انبار در 60 کیلومتری شهر قم قرار دارد.

قله دومیر

قله دومیر با ارتفاع 3450 متر مرتفع‌ترین قله استان مرکزی است و به همین دلیل در میان قله‌های سیمرغ قرار گرفته است. این کوه در 34 کیلومتری شرق دلیجان و 35 کیلومتری غرب کاشان قرار دارد. از ارتفاعات نزدیک به این منطقه می‌توان به قله برف انبار قم اشاره کرد.

کوه کرکس

کوه کرکس که احتمالا نام آن را شنیده‌اید، کوهی در نزدیکی نطنز در استان اصفهان است.

این کوه بزرگ با مساحتی در حدود 3400 کیلومتر مربع در ناحیه مرکزی کشور بین کوههای مرکزی ایران در امتداد رشته کوه زاگرس یعنی در جهت شمال غربی به جنوب شرقی قرار دارد.

این کوه از حدود 15 قله کوچک و بزرگ تشکیل شده است.

قله شیرکوه

شیرکوه قله‌ای در شهرستان تفت یکی از استان‌های یزد است. قله شیرکوه یکی از 31 قله فدراسیون کوهنوردی ایران و یکی از 1515 قله برجسته جهان است. شیرکوه یزد بخشی از رشته کوه زاگرس است که در استان زیبا و تاریخی یزد واقع شده است.

این کوه مرکزی ایران و مرتفع در جنوب شهر یزد با ارتفاع 4075 متر از سطح دریا در مرکز ایران قرار دارد و از هر طرف توسط کویر محصور شده است. این کوه معمولاً در زمستان پوشیده از برف و یخ است. بخش بزرگی از آب استان یزد را تامین می‌کند. این قله به دلیل مجاورت با کویر در برخی از روزهای سال باد شدید و خشکی دارد.

کوه‌های کرمان

منطقه بنان همانطور که گفته شد از قهرود تا مکران در استان سیستان و بلوچستان امتداد دارد. نام قله های مهم کوه های مرکزی بخش کوه‌های کرمان را بالاتر ذکر کردیم و حالا می‌خواهیم دو عدد از آنها را معرفی کنیم.

هزار کوه

هزار کوه؛ با ارتفاع 4501 متر از سطح دریا؛ بلندترین قله استان کرمان در بخش راین در جنوب این استان قرار دارد. این کوه جزو کوه های منفرد مرکزی کشور محسوب می‌شود.

کوه هاجر به دلیل داشتن هزار گونه گیاه به آن هزار می گویند.

کوه هزار چهارمین کوه بزرگ ایران و بلندترین قله های مرکزی ایران و همچنین جنوب کشور است.

آبشار راین که در دل این کوه قرار دارد و روستاهای دامنه کوه هزار با آب و هوای مطبوع خود در بهار و تابستان پذیرای گردشگران زیادی است.

روستاهای زهرود بالا، زهرود بین، خلیق آباد و خیر آباد از دیگر جاذبه های طبیعی زیبا در مسیر آبشار باران در کوه هزار هستند.

کوه پالوار

کرمان نام استانی در جنوب شرقی ایران می‌باشد، رشته کوه مرکزی پلوار یکی از مناطق معروف و بسیار محبوب استان کرمان است که این استان را مثل یک دیوار عظیم و بلند از کویر لوت جدا می‌کند.. رشته کوه پلوار در شرق کرمان و شمال شهرستان ماهان قرار دارد. این رشته کوه که حدود 150 کیلومتر طول و 4200 متر از سطح دریا دارد، به «دماوند کرمان» معروف است و بین شهداد و کرمان قرار دارد. این کوه یکی از سخت ترین کوه های ایران است. این رشته کوه یکی از رشته کوه های مرکزی ایران می‌باشد. کوه پلوار از قله ها و کوه های زیادی تشکیل شده است و طولانی ترین تونل خاورمیانه به طول 3300 متر در دل کوه پلوار قرار دارد..

چرا کوه بیست بهترین مرجع برای هر کوهنوردی می‌باشد.

هرچند که میزان موفقیت یک فروشگاه را با کیفیت محصولات و یا برخورد با مشتری می‌سنجند اما باید در نظر داشت که پشت هر بیزینس موفق حتما یک سایت با مجله‌ای کامل در رابطه با آن بیزینس نشسته است. سایت کوه بیست علاوه بر ارائه محصولات اورجینال به مشتریان خود می‌تواند در زمینه ارائه اطلاعات مفید و دست اول در رابطه با کوهنوردی، معرفی قلل و سایر نقاط زیبای کشور هم سایتی بسیار مناسب و مرجعی بینظیر باشد.

سوالات متداول

کوه‌های مرکزی ایران از کجا تا کجا کشیده شده است؟

این سلسله کوه‌ها از شمال شرقی کشور یعنی قله سهند تا جنوب کشور یعنی قله بزمن کشیده شده است.

کوه‌های مرکزی ایران شامل چه کوه‌هایی می‌شوند؟

کوه‌هایی همچون سهند، بزمن، پالوار در زمره این رنج از کوه‌ها قرار می‌گیرند.

نمونه کارهای مشابه