کوه های مرکزی ایران کجاست ؟

کوه های مرکزی ایران نواری هستند طویل و منقطع شده توسط بیابان ها، و تا حدودی منفرد که فقط به دلیل امتداد آن در مرکز ایران از آن به کوه های ممتد مرکزی نام برده می شود.

این قلل از شهر تفرش با قله نقره کمر آغاز می گردند و در مسیر تا شهر بابک کرمان شامل قلل برف انبار، پلنگ آبی ، ویلیجیا، کرگز، کرکس، میل، مارشنان، شیرکوه و… می شوند.

بخاطر قرار گرفتن هر کدام از این قلل به صورت منفرد در مناطق جداگانه آب و هوایی، تنوع پوشش گیاهی، جانوری دارند.

صعود زمستانی این کوه ها به دلیل کم بودن ارتفاع و طول مسیر با استقبال زیاد کوهنوردان روبرو می شود.

در ادامه چگونگی صعود هر یک از این قله ها را برایتان خواهم گفت.

کوه های مرکزی ایران شامل کوه های ممتد مرکزی و کوه های کرمان

موقعیت جغرافیایی کوه های مرکزی ایران

رشته كوه های مركزی ایران در امتداد قطر بزرگ ایران یعنی از شمال غربی به سوی جنوب شرقی كشیده شده و استان آذربایجان شرقی را به كوه های سیستان و بلوچستان متصل می کند.

کوه‌های مرکزی ایران از شمال غرب و غرب به رشته کوه‌های زاگرس و از شمال به البرز محدود است و در جنوب آن زمین‌های پست خشک واقع شده و در کرانه‌های شمالی خلیج فارس و دریای عمان ارتفاع آن از سطح دریا به صفر می‌رسد. در مشرق آن دو کویر غیرقابل زیست واقع شده که دشت کویر در شمال و دشت لوت در جنوب واقع است، حاشیه این دو کویر از حوالی کاشان در جنوب تا منطقه بسطام در شمال شاهرود را در بر می‌گیرد.

طول رشته كوه های مركزی 1460 كیلومتر و عرض آن به طور متوسط 80 كیلومتر است و مساحتی برابر 143000 كیلومتر مربع یا 8.5 درصد مساحت كشور را شامل می شود.

تقسیم بندی کوه های مرکزی ایران

کوه های مرکزی ایران به دو بخش کوه های ممتد مرکزی و کوه های کرمان تقسیم می شوند.

الف-قهرود که طولانی‌تر و بلندتر است از اطراف کاشان و جنوب تهران آغاز می‌شود و تا کرمان ادامه دارد، این بخش کوه های ممتد مرکزی است که شامل قلل برف انبار،دومیر،کرکس و شیرکوه است.

ب-بنان که ادامه کوه قهرود است که تا منطقه مکران در استان سیستان و بلوچستان ادامه یافته است، بخش کوه های کرمان را شامل می گردد. مرتفع‌ترین قله ها هزار، لاله زار، جوپار و پلوار است.

 

نمونه کارهای مشابه