دسته‌بندی نشده

انواع طناب کوهنوردی + با کیفیت ترین برند طناب کوهنوردی

فروشگاه کوه بیست با ارائه به‌روزترین وسایل کوهنوردی به شما کمک می‌کند تا چک لیست وسایل کوهنوردی خود را مجهز کرده و بعد به صعود بپردازید. هنگام نجات افراد در صخره نوردي یا سنگنوردی و غارنوردی باید به کیفیت انواع طناب کوهنوردی توجه ویژه‌ای کرد. طناب کوهنوردی همیشه حافظ جان کوهنوردان و صخره نوردان بوده است.

پس این موضوع که کیفیت طناب بسیار اهمی دارد برای همگان روشن است در واقع قبل از خرید طناب کوهنوردی باید اول انواع طناب کوهنوردی را بشناسیم و سپس با کیفیت ترین طناب کوه نوردی را انتخاب کنیم.

در ابتدای مقاله از سایت کوه بیست که در رابطه با انواع طناب کوهنوردی است می‌بایست بدانید که جنس روکش همه طنابهای کوهنوردی از نایلون و پلی‌آمید است و جنس قسمت اصلی طناب را پرلون تشکیل می‌دهد.

توجه کنید که طنابی که می‌خرید باید توسط اتحادیه جهانی کوهنوردان تایید شده باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای خرید با کیفیت ترین طناب کوهنوردی از طناب‌هایی انتخاب کنید که استاندارد اروپا را دارا می‌باشند.

استفاده از طناب های استاندارد

طناب های معمولی الیاف‌رویی آن‌ها به هم بصورت مارپیچی باهم قرار دارند ولی طناب‌های کوهنوردی با به صورت یک دست روی هسته اصلی قرار دارند.

معمولا طناب‌های کوهنوردی به صورت موازی و و از رنگ سفید هستند، البته برای تولید طناب کوهنوردی هر شرکتی سیاست خاصی دارد و در رنگ و طرح تفاوت دارند.

طناب‌های کوهنوردی معمولا 2مترطول دارد و قطری بین 52 تا 55 میلی‌متر دارد. اگر به ابتدا و انتهای طناب کوهنوردی در هنگام خرید دقت کنید کاغذی سفید رنگ به آن وصل شده است تا مشخصات طناب مثل طول طناب، قطر، کاربرد آن و ویژگی‌های فیزکی آن را درج کند.

اگر بخواهیم درباره‌ مشخصات فیزیکی به شما در مقاله انواع طناب کوهنوردی اطلاعات بدهیم می‌توانیم به ضد آب بودن، مقاومت در برابر ساییدگی برخورد با لبه‌‌های تیز و… اشاره کنیم.

انواع طناب کوه نوردی

طنابهای کوهنوردی به‌ طور کلی به دو دسته استاتیک و  دینامیک تقسیم بندی می‌شوند. در ادامه مقاله معرفی انواع طناب کوهنوردی به توضیح درباره هر یک از این طناب‌ها می‌پردازیم.

طناب‌های دینامیکی

این طناب‌ها به دلیل اینکه الاستیک هستند پس قابلیت کشسانی بالایی دارند. کوهنوردان از این طناب‌ها در هنگام صعود و فرود استفاده‌ می‌کنند.

این طناب‌ها بدین صورت کار می‌کنند که در لحظه سقوط با خاصیت کشسانی بالا فشار را بر روی کوهنورد تقسیم می‌کند و باعث جلوگیری از واردشدن فشار بر کمر در لحظه سقوط می‌شود.

طناب دینامیکی به سبب جنس و رشته‌های داخلی، حالت کشسانی دارد باعث افزایش طول طناب در هنگام سقوط می‌شود. این موضوع باعث‌ می‌شود کمترین میزان ضربه به کوهنورد وارد شود.

بیشترین کاربرد طناب‌های دینامیکی در هنگام یخ‌نوردی و سنگنوردی است؛ زیرا در هنگام انجام این دو ورزش احتمال سقوط بالا می‌رود.

طناب استاتيك

طناب استاتيك دارای خاصیت کشسانی نیست. همین موضوع باعث می‌شود از این طناب برای نجات افراد مثل بالا کشیدن استفاده کرد. این طناب برای فرودهای یک نفره یا حتی دونفره نیز مناسب است.

برای اینکه مشخص شود اطلاعات مثلا قدرت تحمل طناب در هنگام فشار چقدر است؛ شرکت‌هایی که طناب استاتيك تولید می‌کنند مشخصات فنی آن را نیز برای مشتری آماده می‌کنند.

در داخل طناب کوهنوردی استاتیک رشته‌هایی که حالت مارپیچی دارند، وجود دارد. طناب استاتيك حالت خمیدگی ندارد و همین موضوع باعث می‌شود از این طناب برای صعود و فرود در هنگام غارنوردی و کوهنوردی زمستانی استفاده‌ می‌شود.

طناب استاتیک کوه نوردی

خوب است در مقاله انواع طناب کوهنوردی با دو اصلاح مهم در خصوص قدرت طناب آشنا شوید.

تحمل شوک : شوک از وزنه‌ای که با عددی در جدول استاندارد از یک متر ارتفاع مشخص می‌شود.

تحمل وزن : تحمل وزنی در جدول استاندار با عددی مشخص می‌شود.

طناب انفرادی کوهنوردی

طناب انفرادي  یا همان طناب شخصی، طنابی است که برای هر کوهنوردی با هر نوع کوهنوردی لازم است. این محصول یعنی طناب انفرادی کوه نوردی در هنگام صندلی درست‌کردن برای فرود و صعود و نجات افراد کاربرد دارد.

قطر این طنابچه انفرادي در حدود 3 تا 11 میلی‌متر و طول آن باید بین 6 تا 7 متر در نظر گرفته‌شود.

یکی دیگر از انواع طناب، طناب تیرول است که در مقاله انواع طناب کوهنوردی می‌‌خواهییم این طناب را نیز معرفی کنیم .

طناب تیرول برای دونقطه مرتفع بین دو دره بصورت افقی قرار می‌گیرد و از آن برای حمل بار و یا انتقال افراد استفاده می‌کنند. نمونه این طناب را بسیار  دیده‌اید مثل طنابی که تله‌کابین توسط آن حمل می‌شود.

با کیفیت ترین برند طناب کوه نوردی

برای اینکه در انواع طناب کوهنوردی بیشتر بدانید می توانید با مراجعه به وبسایت کوه بیست، اطلاعات مفیدی را در مورد آن‌ها و ویژگی بهترین طناب کوه نوردی کسب کنید. برندهای موجود برای انتخاب بهترین طناب کوه نوردی از بین‌ برندهای پتزول، تندون، کایلاس، اسکای لوتک، بلو واتر، اوکان، Edelweiss  وBeal  باید صورت بگیرد.

بهترین برند طناب کوهنوردی

نکات ایمنی برای استفاده از انواع طناب کوهنوردی

در خصوص استفاده از آنواع طناب کوهنوردی باید نکات خاصی را استفاده کنید البته این نکات درباره هر نوع طناب متفاوت است. ما در این مقاله نکات خوبی را برایتان ذکر کرده‌ایم:

1.مراقب باشید طناب روی قسمت‌های تیز و خاک کشیده‌ نشود.

2.طناب هیچ‌گاه نباید با روغن آغشته‌شود.

3.به شستشوی طناب اهمیت بدهید. طناب را باید با آب سرد یا ولرم و بسیار آهسته بشویید. می‌توانید از مقدار کمی شوینده مثل صابون، مایع دسشویی و شامپو استفاده کنید.

4.طناب را وقتی شستید بگذارید تا در معرض هوای آزاد خشک شود. طناب نباید در برابر تابش آفتاب و حرارت قرار بگیرد زیرا باعث پوسیدگی می‌شود.

5.در هنگام استفاده از طناب مخصوصا صعود، از دوسر طناب استفاده‌کنید تا از پارگی و سایش طناب جلوگیری شود.

6. وقتی حرکتای که شوک به طناب وارد می‌کند انجام می‌دهید باید حواستان را جمع کنید زیرا حرکات شوک آور باعث ساییدگی و گاها پارگی طناب می‌شود.

7.وقتی با طنابی اولین بار است که روبرو می‌شوید از صعود‌های سنگین جدا خودداری کنید زیرا این موضوع باعث به خطر انداختن جان‌تان می‌شود.

خلاصه‌ای بر انواع طناب کوهنوردی

در این مقاله ما سعی کردیم در خصوص شناخت با کیفیت‌ترین طناب کوهنوردی و نکات لازم در هنگام استفاده از انواع طناب کوهنوردی به کوهنوردان یاری کنیم.

در هنگام خرید طناب حتما برگه مشخصات فنی طناب را مشاهده کنید و بارها آن را بخوانید تا بدانید طنابی که دارید به عنوان طناب صخره یا برای کوه مناسب است.

راهنمای انتخاب طناب کوه نوردی

سعی کنید تجهیزات کوهنوردی را کم‌کم خریداری کنید اما محصولات با کیفیت بخرید که دچار حادثه در هنگام استفاده از تجهیزات را نداشته باشید.

چرا از کوه بیست خرید کنیم؟

سایت کوه بیست با ارئه بهترین لوازم و تجهیزات کوهنوردی با بهترین قیمت در اختیار شماست. همچنین در سایت کوه بیست می‌توانید از اخبارکوه و اطلاعاتی درباره تجهیزات مناسب کوهنوردی به دست آورید.

بسیاری از مربیان کوهنوردی مطرح کشور با کوه بیست همکاری می‌کنند و با برگزاری تورهای کوهنوردی شما را در این خصوص همراهی می‌کنند.

مجله و فروشگاه سایت و پیج اینستاگرامی کوه بیست می‌تواند منابع مناسبی از لحاظ راهنمایی و خرید تجهیزات برای شما در خصوص کوهنوردی باشد.

سوالات متداول درباره انواع طناب کوهنوردی

1. ضخامت طناب کوهنوردی شما چقدر باید باشد؟

طنابهای کوهنوردی معمولا 2مترطول دارد و قطری بین 52 تا 55 میلی‌متر دارد. اگر به ابتدا و انتهای طناب کوهنوردی در هنگام خرید دقت کنید کاغذی سفید رنگ به آن وصل شده است تا مشخصات طناب مثل طول طناب، قطر، کاربرد آن و ویژگی‌های فیزکی آن را درج کند.

2. دلیل بالا بودن قیمت طناب کوهنوردی چیست؟

محصولات کوهنوردی به طوری کلی قیمت نسبتا بالایی دارند زیرا در تولید آن‌ها از متریال خاص و یونیک باید استفاده شود تا کوهنورد حداقل از طرف کیفیت تجهیزاتی که با خود حمل می‌کند دچار خطر نباشد.

انواع طناب کوهنوردی نیز از این قضیه جدا نیست پس معمولا قیمت بالایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا