کوهنوردی

معرفی کوه اورین، صعود به قله و گذر از دشت‌های آلاله

در بین قلل شمال غرب کشورمان ایران، کوه اورین با ارتفاع ۳۷۰۲ متر بلندترين قله محسوب می‌شود و در صدر لیست ده‌تایی ارتفاعات و قله‌های کوه‌های شمال غرب کشور قرار دارد. اصلاح متراژ ارتفاع این قله در مهرماه ۱۳۹۶ و در آستانه‌ی هفته‌ی تربیت بدنی و روز کوهنورد به یاری گروه کوهنوردی جهان پهلوان تختی و در حضور ریاست هیات کوهنوردی شهرستان خوی و با نصب تابلو بر روی قله‌ی کوه اورین صورت پذیرفت. در این مقاله از کوه بیست با ما همراه باشید تا درباره‌ی کوه اورین در شمال غرب کشور بخوانیم.

از آن پس کوه اورین با وقار و زیبایی مثال زدنی‌اش و منظره‌های چشم‌نواز و فوق‌العاده دامنه‌هایش، در رتبه‌ی هجدهم قله‌های ایران قرار گرفت. قامت قله‌ آورین از شهر خوی دیده می‌شود، همچنین از مرز ترکیه و از شهر بندری “بند ماهی” در شرق دریاچه وان ترکیه هم رخ این کوه پیداست.

وجود برخی چشمه‌های آب گرم در دامنه کوه اورین و سنگ‌های گدازه بیرونی اطراف کوه، بیانگر آن است که این کوه آتشفشانی خاموش است و گدازه‌های درونی در آن به آرامی در حال فعالیت هستند. همچنین تماشای رودها و جویبارهای زیبایی که از ذوب برف‌های اورین ایجاد شده‌اند، به همراه دشت‌های رنگارنگ آلاله و بابونه در مسیر صعود به قله اورین، بسیار شیرین، گوارا و آرامبخش است.

معنی کوه اَورین برآمده از “ابر” است و  از آنجا که بیش از نود درصد ابرهای بارانی، در فصل بهار و دیگر فصول سال از پشت کوه اورین پدیدار می‌شوند؛ در زبان محلی این کوه را اَورین به معنای ابری می‌نامند.

کوه اورین کجاست ؟

کوه اورین کجاست ؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت دامنه‌های این قله ۳۵ کیلومتر با شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی و ۱۵ کیلومتر با مرز کشور همسایه، ترکیه، فاصله دارد. این قله‌ در میانه‌ی دشت الند و دره قطور مشرف بر جلگه‌ی خوی قامت افراشته است. برحسب ارتفاع، پس از قله‌ی آرارات که در خاک ترکیه واقع گشته، کوه اورین بلندترین کوه در آن منطقه به شمار می‌آید.

تاریخچه کوه اورین و گذشته‌ی آن

در روایت‌های نقل‌شده از تاریخ این منطقه این طور روایت شده که در جنگ چالدران، نخستین نبردی که در زمانه‌ی صفویان مابین ایران و عثمانی و در نزدیکی شهرستان چالدران درگرفت، کوه اورین منتهی‌الیه قشون شاه اسماعیل در سمت غرب بود و درگیری‌های جنگ به این سوی کوه اورین کشیده نشد.

در بین مردمان محلی و ساکنان منطقه، کوه اورین را « ذکی داغ » و « ملامحمد داغ » نیز خطاب می‌کنند. مسیر راهیابی به کوه اورین برای کسانی که قصد دیدار این کوه را دارند، تا روستای “پسک” آسفالت است و پس ار آن خاکی است، ادامه‌ی مسیر تا روستای “بدلان” و “حصار” اگرچه خاکی است اما امکان تردد ماشین وجود دارد. پناهگاه اورین در نزدیکی روستاي حصار  و در ارتفاع ۲۳۸۸ متری بنا نهاده شده است.

ارتفاع قله‌ی اورین در ابتدا ۳۶۵۰ متر ثبت شده بود اما در مهرماه ۱۳۹۶ با اندازه‌گیری دقیق‌تر تغییر کرد و اکنون با رقم ۳۷۰۲ متر به ثبت رسیده است.

جانپناه یا پناهگاه آورین

پناهگاه آورین به همت هیئت کوهنوردی شهرستان خوي در سال 1384 ساخته شد و به سرویس بهداشتی، آب لوله‌کشی، آشپزخانه و خوابگاه مجهز است و گنجایش پذیرایی از حدود 50 تا 60 نفر را دارد.

درجه سختی کوه اورین برای صعود به این قله چندان زیاد نیست به این دلیل که مسیر کوه اورین سنگلاخی نیست و نیاز به درگیری با سنگ و صخره ندارد، صعود به آن دشوار نیست.

همچنین اگر علاقمند بودین می‌توانید مقاله کوه های مینیاتوری را بخوانید

انتخاب بهترین مسیر کوه اورین

اگر قصد صعود به قله اورین را داشته باشید، چهار مسیر از چهار جبهه‌ی مختلف در پیش دارید؛ مسیر شرقی، مسیر غربی، مسیر جنوبی و مسیر شمالی.

مسیر شرقی (رایج‌ترین مسیر صعود) : روستای حصار،آبگیر گللر و قله اورین

مسیر غربی : پس از روستای شریف‌آباد، از یال غربی امکان صعود به کوه اورین هست

مسیر جنوبی : با گذر از روستای گوگرد ، عبور از یال جنوبی و سپس رهیابی به قله

مسیر شمالی: روستای کوچک، گذر از یال شمالی و نهایتا قله‌ی با شکوه اورین

اگر قصد صعود به این قله‌ی زیبا و لذت بردن  از طبیعت بکر و زیبای اطراف آن را دارید، بهتر است بدانید، بهترین زمان سفر به  کوه اورین نیمه‌ی دوم خرداد تا شهریور ماه است. چرا که منطقه کوهستانی است و بهار حدود دو ماه و با تاخیر به این منطقه باز می‌گردد. از پای کوه تا قله ۱۲.۸۷ کیلومتر مسافت برای کوهپیمایی راه است.

در ضمن لازم است به عنوان راهنمای صعود به کوه اورین این نکات خاطر نشان شود که :

  • کسب مجوز صعود از هیات کوهنوردی شهرستان خوی لازم است؛
  • تا ارتفاع حدود ۲۸۰۰ متری به واسطه وجود چشمه‌ها و جویبارها وجود دارد، اب در دسترس است؛
  • در طول مسیر صعود امکان آنتن دهی موبایل برقرار است؛
  • در مسیر، پیچی تند و سنگلاخی به نام گچی قیران (بز کشنده) وجود دارد، این پیچ صعب‌العبورترین پیچ مسیر است و هنگام عبور از آن احتیاط زیادی لازم است؛

طبق تجربه‌های پیشین، گزارش صعود قله و خاطرات خاطرات صعود به  قله اورین ، صعود به کوه اورین یک روزه و در حدود شش ساعت امکان‌پذیر است، از سوی دیگر فرود از قله هم در حدود سه ساعت زمان نیاز دارد. البته به سبب طبیعت دیدنی اطراف این کوه، بیشتر کوهنوردان ترجیح می‌دهند دو روزه به این قله صعود کنند و یک شب را در این منقطه‌ی زیبا و احتمالا در کنار گرمای آتش به سر ببرند و خاطرات صعود به کوه اورین را رنگی دیگر ببخشند. به ویژه که در این مسیر جانپناه اورین هم وجود دارد و می‌تواند مامنی مناسب برای کوهنوردان باشد. پناهگاه تا قله اورین ۱۳ کیلومتر است و تقریبا معادل ۴ ساعت زمان نیاز دارد و با در نظر داشتن زمان یک و نیم ساعت برگشت و ۲ ساعت استراحت در قله؛ می‌توان تخمین زد که صعود به این قله بین ۷ تا ۸ ساعت، یعنی یک روز کامل زمان نیاز دارد.

برای صعود به قله کوله کوهنوردی جزو اساسی‌ترین تجهیزات هست

انتخاب بهترین مسیر کوه اورین

هواشناسی کوه اورین

در بهار و تابستان، بعد از نیمروز احتمال بارندگی در اورین افزاش می‌یابد و بهتر است بدانیم در مسیر قله هیچ سر پناهی برای در امان ماندن از باران وجود ندارد. اذربایجان غربی سومین استان پرباران کشور است و بیشتر بارندگی‌های این منطقه از سوی دریای سیاه در شمال ترکیه تامین می‌شود. اختلاف دما بین منطقه‌ی اورین و شهر خوی بین ۷ تا ۱۰ درجه است. خاصیت آتشقشانی این کوه سبب جریان یافتن چشمه‌های آبگرم در کنار آب سرد شده و زیبایی دلفریبی به منطقه بخشیده است. خواص معدنی و درمانی این چشمه‌ها هر ساله گردشگران بی‌شماری را به دامنه‌های کوه اورین فرا می‌خواند.

این منطقه از چمن‌زارهای طبیعی،گیاهانی به مانند خار، تیرک و گل‌های وحشی رنگارنگ پوشیده شده است. مردمان منطقه و ساکنین خوی سالانه در فصل‌های بهار و تابستان به دامنه‌های کوه می آیند تا از گل‌ها و گیاهان دارویی توشه‌ای برگیرند.

کوه بیست ؛ فروشگاه لوازم کوهنوردی

فروشگاه لوازم کوهنوری کوه بیست یکی از مجهزترین فروشگاه‌ها برای خرید تجهیزات کوهنوردی است و انواع این لوازم را با قیمت مناسب و کیفیتی مطلوب و درخور ارائه می‌دهد.

برای اطلاع از انواع محصولات کوهنوردی، سنگ‌نوردی و طبیعت‌گردی به سایت فروشگاه کوهنوردی کوه بیست مراجعه نمائید.

جاذبه های گردشگری پیرامون کوه اورین

بسیاری از طبیعت‌گردان بر این باورند که طبیعت بکر و دست نخورده کوه‌های ایران در ناحیه‌ی شمال غربی را در کمتر نقطه از ایران می‌توان دید. به خاطر اندک خاصیت آتشفشانی کوه اورین و چشمه‌ها و جویبارهای سرگرفته از دامنه‌های این کوه که پیش از این اشاره شد، دشت‌های پوشیده از گل‌ها و گیاهان رنگارنگ منظر بی‌دلیل و چشم‌نوازی را فراهم آورده که هیچ‌کدام از گردشگران را از انتخابشان پشیمان نمی‌کند. کوه اورین مابین دشت الند و دره قطور قرار دارد. ۲ قله اورین کوچک در حدود ۳۴۱۷ متر و اورین بزرگ ۳۷۰۲ متر ارتفاع دارد. اورین کوچک حالتی تپه ماهوری دارد اما اورین بزرگ قله‌ای بلند مرتبه است و نمای چشم‌گیری دارد. فاصله بین اورین کوچک و بزرگ در حدود ۲ کیلومتر تخمین زده می‌شود. آبگیر گللر که در مسیر صعود از دامنه‌ی شرقی بر سر راه است از جاذبه‌های این مسیر است.

همایش ملی کوه اورین

هر سال در اواخر فصل بهار که زیبایی‌های طبیعت و شکوفایی‌هایش به اوج خود می‌رسد، همایش اورین با گردهمایی جمعی چند هزارنفری از مردم و ورزشکاران در دامنه‌های پوشیده از مخمل سبز و گل‌های رنگارنگ اورین خوی برگزار می‌گردد.

برای ارتباط بیشتر با ما می‌توانید صفحه اینستاگرام کوه بیست را دنبال کنید

سوالات پرتکرار

  • کوه اورین در کجا قرار دارد ؟

قله‌ای مرتفع و با ابهت از کوه‌‌های شمال غرب کشور پهناورمان ایران است و در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری شهرستان خوی استان آذربایجان غربی قد برافراشته است.

  • صعود به قله اورین دشوار است ؟

بدین سبب که در مسیر صعود به این قله صخره و تخته سنگی وجود ندارد، صعود به این قله از جمله صعودهای دشوار محسوب نمی‌شود و نسبتا آسان است.

  • بهترین فصل صعود به کوه اورین چه زمانی است؟

انتهای فصل بهار و نیمه‌ی دوم خرداد ره دلیل هوای مطبوع و طبیعت زنده و شاداب و جویبارهای روان، بهترین زمان سفر به این منطقه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا